İzmir'in turistik arz potansiyeli ve İzmir turizminin geliştirilmesine yönelik politikalar
The Tourism supply potential of İzmir and policies to improve the tourism of İzmir
  1. Tez No: 113612
  2. Yazar: NÜKHET AKPULAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALP TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Turizm; ekonomik, çevresel, kültürel ve sosyal alanlarda etkileri görülen, ağır ve bütünleşmiş bir endüstridir. Turizmin özellikle ekonomik alanda görülen olumlu etkileri gün geçtikçe büyüyen bir endüstri olmasını sağlamış, bu etkilerden en yüksek seviyede yarar sağlamak ve özellikle toplumsal, kültürel, çevresel boyutlarda ortaya çıkan olumsuz etkilerini azaltmak için planlama çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. Turistik politika ve planların temel amacı talebi ülke, bölge veya turistik istasyona çekmektir. Bu amaçla, coğrafî açıdan farklı büyüklükteki turizm alanlarını kapsayan turizm planlaması modelleri geliştirilebilir. Turizm merkezinin coğrafî büyüklüğü ne olursa olsun, planlama faaliyetleri belirli bir süreç çerçevesinde gerçekleştirilir ve süreç içersindeki her basamağın, planlamanın başarısındaki önemi büyüktür. Süreç içersinde yer alan iki önemli basamak, mevcut durumun arz ve talep açısından değerlendirilmesidir. Arz kaynaklarının mevcut durumlarının analiz edilerek ortaya çıkarılması ve planlama kararlarının bulunan veriler doğrultusunda şekillenmesi, planlama sürecinin kilit noktası olarak nitelendirilebilir. Bunun yanında ülke, bölge veya turistik istasyona olan talebin mevcut durumu, arz kaynaklarının değerlendirilmesinde önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ifadelerden hareketle, İzmir ilinde turizm talebini arttırmaya yönelik planlama önerileri oluşturulmak amacıyla, turizm açısından arzı ve talebi analiz edilmiş ve talebin arttırılmasına yönelik en uygun alternatifler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism is a heavy and united industry that its affects are seen on economic, environmental, cultural and social fields. Especially positive affects on economic field of tourism supported to be a developing industry from day to day, planning process has begun to get the highest benefits of these affects and especially to decrease the negative affects appeared on social, cultural environmental dimensions. Main aim of tourism policy's and plans is to attract the demand to country, region or tourist areas. Within that aim models of tourism plans, includes different sizes of tourism areas, can be improved. It doesn't matter how big the tourism center area, planning functions are made through a process and every step of the process has a great importance about the success of the planning. The two most important steps are evaluating the current situation according to supply and demand. To come into existence by analyzing of the current situations of the supply resources and to the found data may quality the planning process as main point. In addition to this the current situation of the demand for country, region, tourist centers encounters us an important factor in evaluating of the supply resources. By means of these mentioned above, to form planning proposals for increasing the tourism demand in Izmir, the most appropriate alternatives of supply and demand analyzed from the view of tourism and alternatives tend to increase the demand has bought up. vii