Kaynak tahsisinde etkinlik açısından piyasa başarısızlığı ve devletin başarısızlığının karşılaştırılması
Comparing of market failure and government failure from efficiency in resources allocation
- Tez No: 113616
- Danışmanlar: PROF.DR. COŞKUN CAN AKTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
ÖZET Kaynak tahsisinde etkinlik, kıt kaynakların çeşitli kullanımlar arasında, toplumdaki bireylerin en çok istedikleri mal ve hizmetlerin en yüksek seviyede üretilmesini sağlayacak şekilde dağıtılmasını gerektirir. Kaynak tahsisinde etkinliği ölçmek için genel olarak Pareto optimumu kriteri kullanılır. Klasik iktisadi düşünceye göre tam rekabetçi serbest piyasalar kaynakları etkin bir biçimde tahsis eder ve sosyal refahın maksimizasyonu sağlanır. Ancak piyasa bazı durumlarda etkin kaynak tahsisini sağlayamayabilir. Bu durum geleneksel anlamda piyasa başarısızlığını ifade eder. Refah iktisadında piyasanın başarısız olup olmadığına sonuç etkinliği kriterine göre karar verilir ve piyasa başarısızlığı ortaya çıktığında devletin piyasaya müdahale ederek, marjinal eşitliklere ulaşılmasını sağlayabileceği ileri sürülür. Bununla birlikte günümüzde piyasa başarısızlığı gibi devletin başarısızlığının da söz konusu olduğu bilinmektedir. Süreç etkinliği kriterine önem veren kamu tercihi teorisyenleri, devlet kesiminde kaynak tahsis sürecini incelemişler ve piyasa başarısızlığı teorisine karşı devletin başarısızlığının pozitif teorisini geliştirmişlerdir. Piyasa başarısızlığı teorisi gibi normatif nitelikte bir devletin başarısızlığı teorisinin geliştirilmesi yönünde çalışmalar da başlamıştır. Piyasa başarısızlığı gibi devletin de başarısızlığının söz konusu olması her toplumda piyasa başarısızlığına bağlı olarak devletin üstleneceği görevlerin belirlenmesinde piyasa ve devlet arasında bir seçim yapılmasını zorunlu hale getirmektedir. Ancak piyasa ve devletin başarısızlığının karşılaştırılmasında önemli güçlükler vardır ve halen iki kesim arasında yapılacak seçime yardım edecek açık ve kesin kanıtlar yoktur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Allocative efficiency refers to allocation scarce resources between alternative uses that require producing the most prefered goods and services at maximum level. In order to measure efficiency in resources allocation“Pareto efficiency”criteria is generally used. According to classical economic thought, perfect competition allocate resources in efficient way, so maximize social welfare. There are some situations in which market fail at allocating resources efficiently. This situation is called as market failure. As to welfare economics, whether market failure or not is evaluated on the basis of“outcomes efficiency”. In case of market failure, government intervention is accepted to achieving marginal equivalences. However, today it is a common fact that there is a government failure opposod to market failure. When public choice theorists, pay attention to process efficiency, examined resources allocation process in public sector, they developed a“positive theory of government failure”against theory of market failure. Studies related to a“normative theory of government failure”have taken start. Failures in both market and government require a compulsory choice between market and government for carrying out duties. However, there are some important difficulties for comparing market and government and there are no clear and good evident for making this choice. VI