Türk Ceza Kanununda yankesicilik suretiyle hırsızlık suçu
The Theft by pickpocketing in the Turkish Criminal Law
- Tez No: 113617
- Danışmanlar: PROF.DR. TİMUR DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Yankesicilik suretiyle hırsızlık suçu, TCK m. 492/7 de düzenlenmiştir. TCK m. 491 de düzenlenen hırsızlık suçunun ağırlaşmış halidir. Yankesicilik kişi üzerinden el çabukluğu ve maharet ile bir şeyin faydalanmak kasdıyia alınması şeklinde belirtilebilir. Uygulamada bazı işleniş biçimleriyle, mal aleyhine işlenen diğer suçlardan dolandırıcılık ve yağma suçlarıyla karıştırılabilmektedir. Dolandırıcılık suçunda mağdur şeyi, kandırılmış olduğu için kendi rızasıyla vermektedir. Hırsızlık suçunda ise mağdurun kendi rızasıyla bir şeyi vermesi sözkonusu değildir. Yağma suçunda ise kişinin cebir-şiddet-tehdit kullanarak bir malı alması sözkonusudur. Bu durum daha çok kapkaç adı verilen hırsızlık durumlarında görülmektedir. Fail mağdurun şeyini, sadece koşma yeteneğini kullanarak almış ise hırsızlık suçu oluşacaktır, ancak mağdurun şeyi vermemek için direnmesine rağmen fail hareketlerine devam etmiş ve suçu tamamlayabilmek için cebir kullanmak zorunda kalmış ise yağma suçu oluşacaktır. Mukayeseli hukuk incelendiğinde, genel olarak Ceza Kanunlarında yankesicilik suretiyle hırsızlık suçunun ayrı olarak düzenlenmemiş olduğu görülür. Genelde yankesicilik suretiyle hırsızlık basit hırsızlık içinde değerlendirilmiştir. Ancak failin şaşırtma hareketlerinin yanında şeyi alabilmek için cebir kullanması ve bu cebirin de mağdur tarafından fiziki olarak hissedilmesi durumlarında yağma suçunun bulunduğu kabul edilmektedir. Yankesicilik suretiyle hırsızlık suçu, el çabukluğu ve maharet kullanarak, yani fail tarafından özel kişisel yetenekleri kullanılarak işlenir. Bir hırsızlık suçunun yankesicilik suretiyle işlendiğini kabul için, bu suçun mutlaka şahıs üzerinden işlenmesi gereklidir. Şahıs üzerinden olmayan alma fiili, el çabukluğu ve maharet kullanılarak da gerçekleştirilse, yankesicilik suretiyle hırsızlık değil, basit hırsızlık ya da yerine göre başka bir suç olabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Pickpocketing is a crime that takes part in theft, is put in order by 492/ 7 Artikel of Turkish Criminal Statute. It is more severe than theft which is put in order by 491 Artikel of the Turkish Criminal Statute. Pickpocketing means that precious things are taken from people by using dexterity and prestidigitation. In this way they aim to turn what they took theirs. In application this crime is confused occasionally with swindling und plundering. In that all of them are fairly similiar in the manner they are commited. For example in the crime of swindling the victim gives what he has on account of being convinced to give it. However in the crime of theft the situation is completly different reasons of willingy giving is absent. In thr crime of plundering, properties are taken by using violence and threatening. This peculiarity is present in the crime of stealing by snatching. If the victim' s goods had been taken without using the violence this situation could be called theft. Other words the suspect takes the goods in spite of the victim' s resistance is considered a crime of plundering. If the Comparision Laws have been examined, the way of stealing is different from pickingpockets in the Turkish Criminal Statute. Generally pickingpockets is accepted as a branch of theft. However the most important point is the use of violance so that the victim was damaged one way or another. If violance have been used, then it is regarded as a crime of plundering. The way of theft constituted of two essentral components. One of them is being taking something with prestidigitation and dexterity. Namely the suspect must commit the crime by using his ability. The other component is taking which must have been on the victim. When people forget their goods somewhere and the suspect else comes and takes it then it is not considered theft, even if it had been used by prestidigitation and dexterity. ©OKÜMANTASYOM MEKKE2İ