Konaklama işletmelerinde alternatif finansman aracı olarak leasing
Leasing as a financing tool in hospitality establishments
  1. Tez No: 113627
  2. Yazar: UĞUR ŞENBÜK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAİME ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET İşletmelerin temel sorunlarının başında finansman darboğazı gelmektedir. Ülkemizde orta ve uzun vadeli kaynakların kısıtlı olması nedeniyle, işletmeler orta ve uzun vadeli yatırımlarını kısa vadeli kaynaklarla finanse etme durumuyla karşı karşıya kalmaktadırlar. Yatırım bankalarının yurt dışından buldukları kredi kaynaklarını yatırım yapacak işletmelere kullandırmaları piyasada mevcut bu eksikliği kısmen gidermektedir. Orta ve uzun vadeli kredilere alternatif olarak çıkan leasing, yatırımlar için gerekli finansal kaynakların yetersizliği sorununu azaltmaktadır. Leasing, kiralayan tarafından malın kullanım hakkının belirli bir kira ödemesi karşılığında mutabık kalınan bir süre için kiracıya devredildiği bir ticari anlaşmadır. Leasing'in temel işlevi, malın ekonomik ömrünün büyük bir kısmının finanse edilmesidir. Leasing bir çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler için etkin bir finansman yöntemidir. Diğer sektörlerdeki işletmelerde olduğu gibi, konaklama sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde de yatırım ve işletme dönemlerinde finansman gereksinimleri ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de henüz gelişme süreci içinde olan leasing yöntemi, orta vadeli bir finansman aracı olarak, konaklama işletmelerinin yatırım ve işletme dönemlerinde karşılaşabilecekleri finansal kaynak sorunlarına çözüm sağlayacaktır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Lack of financial sources is the biggest problem, among other primary problems, for companies. In our country, companies are forced to cover their middle and long term financial requirements by short term sources, because middle and long term sources are limited. Investment banks are covering this lack of financial sources to some extend, by offering the credits they have supplied abroad, to investing companies. Leasing is compensating this lack of financial sources to some extend as an alternative to middle and long term credits. Leasing is a commercial agreement whereby an equipment owner conveys to the equipment user the right to use the equipment in return for the payment of specified rentals over an agreed period of time. Principal purpose of leasing is to finance the use of the equipment for the major part of its useful life. Leasing is an effective financing method for small and middle sized companies in our country like in other countries. Companies active in lodging industry, like companies in other sectors, encounter with a need for financial sources during their investment and operating periods. Leasing method, which is at developing stage in Turkey, can cover this financial requirements of hospitality establishments during investment and operating periods, as a middle term financial tool. VI