Dinin önyargılar üzerindeki çift yönlü etkileri
Double effects of religion on prejudices
- Tez No: 113640
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP YAPAREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Dinin, önyargı ile ilişkili olup olmadığı yıllardır araştırmacılar için cevaplandırılması gereken bir soru olmuştur. Din, aslında bansın, diyalogun ve toleransın bir kaynağı olabilecek iken, tarih boyunca din adına yapılan savaş ve çatışmalar, dinin bu imajının zedelenmesine neden olmuştur. Bu çatışmaların ardında yatan şeyin bizzat dinin kendisi olmayıp, siyasi ve ekonomik çıkarların onları körüklediği söylenebilir. Bu çalışmanın amacı, dinin önyargıya sebep olup olmadığını teorik olarak tartışmaktır. Araştırmamızda, elde ettiğimiz karşıt görüşe sahip fikirleri de kuramsal çerçevede iletmeye çalıştık. Dolayısıyla yaptığımız çalışma bir literatür taramasından ibarettir. Dinin, önyargıya doğrudan sebep olmadığı ileri sürülmektedir. Din-önyargı ilişkisi, dini inanç ve uygulamalar, sosyo-psikolojik faktörlerin birey üzerindeki olumlu veya olumsuz etkileri ile birlikte ele alındığında sağlıklı sonuçlar alınabilmektedir. Allporfun bu konuda sağladığı açılım, dinin kendi başına önyargıya neden olmayacağını, fakat kişilerin dini yaşayış tarzının daha etkili olduğunu göstermektedir. Yani içedönük-dışadönük veya arayış gibi dindarlık biçimlerinin, önyargı-din ilişkisinin nasıllığını belirlemede etkili olduğu ileri sürülmüştür. Ayrıca dini fundamentalizm tarzında bir dini yönelime sahip kişilerin, önyargı ve ayrımcılığa daha yatkın oldukları bulunmuştur. Dolayısıyla kişilerin dini yönelimleri ve içinde bulunduktan psiko-sosyal koşullar, önyargı için birer belirleyici rol oynamaktadır. Burada tekrar vurgulanması gereken nokta, din-önyargı ilişkisi incelenirken mutlaka dindışı faktörlerin de göz önünde tutulması gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The relationship betweeen religion and prejudice has been a question that should be answered for a long time. In fact, religion might be a source of peace, dialogue and tolerance, in the past and nowadays some wars and conflicts related to religion damaged this positive image of religion. It might be said that the main reason of these conflicts is not religion, on the contrary it might be suggested that political and economical interests of people play role in these religious issues. The aim of this study is to examine whether religion is a cause for religion- prejudice relationship or not At the same time, we have tried to present opposite theoretical ideas. Consequently, this study is a review of literature. If s known that religion is not direct cause of prejudice. Religion-prejudice relationship can be truly understood when religious beliefs and practices are considered together with positive or negative effects of socio-psychological factors on the individual. Allport's contributions show that religion itself doesn't cause prejudice and persons' religious orientations are more effective. Such types of religiousness as extrinsic-intinsic and quest are claimed that they have differential effects on the prejudice. It is expressed that those who have religious fundamentalism as a religious orientation show tendency to have prejudices and discriminative attitudes towards others. So, persons' religious orientations, psyco- social conditions play an important role in the prejudice-religion. It is necessary to emphasize again that while examining religion-prejudice relation, non-religious factors are to be taken into consideration. VI T£2!^to^KuiwLD