İzmir Büyükkent Belediyesi toplu taşım hizmetleri ve metro yönetimi
  1. Tez No: 113639
  2. Yazar: ÖMER ERDEM KODAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Ekonomik, sosyal, kültürel ve eğitimsel gibi nedenlerle kentlerde yaşamayı seçen kişiler için temel kentsel problemlerden biri de ulaşımdır. Çünkü farklı ihtiyaçları giderebilmenin, ancak kentin farklı alanlarında mümkün olması; Türk insanının yapısında yer alan“araba sevdası”ile birleşince trafik sıkışıklığı, stres, ekonomik kayıp, çevresel kirlilik gibi bir takım sorunlar ortaya çıkmaktadır. Türkiye'nin kentiçi ulaşıma bir sorun olarak bakması ve çözümler üretmesi gelişmiş ülkelerden oldukça sonra olmuştur. Gelişmiş ülkeler sanayileşme ile birlikte kentiçi ulaşım sorununa eğilirken, Türkiye'de gerçek anlamdaki çalışmalar 80'li yıllarla birlikte başlamıştır. Ancak ülkemizde çözümler daha çok ve daha yeni otobüs almaktan ve asfalt çalışmalarından öteye gidememiştir. Bunun en önemli nedeni ise karayolu ile ulaşımı destekleyen büyük ve etkili bir lobinin varlığıdır. Ancak son yıllarda bazı büyük kent belediyelerinde raylı sistemler (yavaş ve sınırlı da olsa) hemşehrilerin kullanımına sunulmaktadır. Raylı sistemler bilindiği gibi kişilere rahat, hızlı, güvenli ve modern bir ulaşım imkanı sunmaktadır. Trafik sıkışıklığı, gürültü, kirlilik vb. olumsuzluklarla karşılaşmadan yolculuk etmek, kentlilerin en önemli ulaşım hakkıdır. Ancak bu hakkı sağlayan raylı sistemlerin, diğer ulaşım sistemlerinden farklı bir planlama, koordinasyon, örgütlenme, yani“yönetime”ihtiyacı vardır. Bakım, onarım, araçların kullanımı hatta temizliği için bile ayrı bir uzmanlık isteyen bu sistemleri, ulaşım sisteminin özerk bir parçası olarak görmek gerekmektedir. Zaten tüm dünyada raylı sistemlerin yönetimi için ayrı kurum ve kurallar benimsenmektedir. Bunun en büyük nedeni de meydana gelebilecek riskleri en alt düzeye indirerek önce kullanıcıların sonra da çalışanların sağlığını korumaktır. Bu amaçla kurulan ve çalışmada da değinildiği gibi Metro A.Ş.'de bir genel müdür ve 8 adet müdürden oluşan bir yapılanma mevcuttur. Birimlerin görevi, Kural Kitabı ve Mobilizasyon Planı'nda yer alan görevleri yerine getirmektir. Bu görevlerin en ince ayrıntısına kadar yerine getirilebilmesi için de periyodik olarak hizmet içi eğitim uygulanmaktadır. Burada temel amaç meydana gelebilecek risklerde“hata”oranını azaltmakve doğal afet gibi beklenmeyen kriz durumlarında hızlı ve etkin karar alabilmektir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Transportation is just one of all main problems for people who want to live in a city. Traffic is a problem for economic, social, cultural, and educational... etc. reasons. Also to reach and to receive all of them (economic and others) is possoble in the city but different place. One more thing that Turkish people' s adversity of their car“every person wants to drive their own car”. This can make some problems. Like traffic jams, pollution and economic crisis. But Turkey didnt see at transportation as a problem. Especially some other countries that have economic power, they are always interested in problems of transportation, as a means to improwing their endustry. By the early 1980s something have started in Turkey about transportation as seriously. But at the same time Turkey were just buying some new vehicles, and making new, more modern ways. They thought that would be enough to solve the transportation problem. But there was no more improvement. The most important reason for this; there were some strong groups as private sector company that affacted transportation. In the last few years, in some big cities' municipality were given some newer tranasportation systeams, like rail trains and metros for their citizens. As everyone knows, those newer syateams are more comfortable, faster and more modernthan the old transport systeams. One of the people's most important right is transportation without traffic jams, noise, or pollution. This newer systeam needs different condition, organization, and also menagement from the other transportation systeam. Another important thing is the new systeam needs special workers to care for, repairing, and cleaning it. Also all countries have different menagement for a new systeam, like an autorcy. The biggest reason for this is to block all of negovity before they happen, and to protect their workers and people who use this systeam. As a result there is a company called“Metro A.S.”, which been established. It has a general menagement and 8 menager. They areresponsible for some things like planning, or... etc. They use“Mobilization Plan”and“Rule Book”to do their job. They all have special program in order to decrease the problem and also decide what to do quickly and rightly in a natural disaster. viii