İşsizlik oranları ile ücret düzeyi arasındaki ilişkiye yeni bir yaklaşım
A New approach to the relationship between unemployment rates and wage
- Tez No: 113649
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT GÜRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu çalışma DİE 1994 İstihdam ve Ücret Yapısı Anketi verilerini kullanarak Türkiye için ücret eğrilerinin varlığını araştırmaktadır. Ücret eğrisi denklemleri en küçük kareler ve genelleştirilmiş en küçük kareler yöntemleri ile tahminlenmiştir. Bulgular ücret-işsizlik düzleminde negatif ilişkinin varlığına kanıt getirmektedir. Farklı model tanımlamalarına göre tahmini ücretin işsizlik esnekliği -0.06, -0.08 aralığında değişmektedir ve diğer ülkeler için elde edilenlerle tutarlıdır. Ayrıştırılmış analiz sonuçlarına göre ise, tahmini ücretin işsizlik esnekliği erkekler için yaklaşık -0.07'dir. Ancak, bulgular kadınlar için ücret eğrisi ilişkisinin geçerli olmadığını ortaya koymaktadır. Ücretin tahmini işsizlik esnekliği kadınlar için 0.05'tir. Katsayının pozitif işareti, kadınların ücretinin işsizlikle birlikte arttığını göstermektedir. Bu bulgu; yüksek işsizliğin görüldüğü dönemlerde, kadınların (düşük ücretli grup) erkeklerin (yüksek ücretli grup) yerine ikame edildiğine bir işaret olarak değerlendirilebilir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study investigates the Turkish wage curves using 1994 SIS Employment and Wage Structure Survey. The wage curve equations are estimated by using least squares and generalized least squares methods. The results suggest that there is evidence of a negative relationship in wage- unemployment space. The estimated unemployment elasticity of wage lies in the range of -0.06 and -0.08 for different wage curve specifications and is consistent with the findings reported for other countries. According to the disaggregated analyses, the estimated unemployment elasticity of wages for men is approximately -0.07. However, the results show that there is no evidence of a wage curve for women. The estimated unemployment elasticity of wages for women is 0.05. The positive sign points out that women's wage increases with a rise in unemployment rates. This result may indicate that in periods of high unemployment women (low wage group) are substituted for men (high wage group). "EC VÜMSMÖ?aETmSPJTO LO