Yeniden yapılanma ve örgütsel etkinlik ilişkisi
  1. Tez No: 113648
  2. Yazar: ŞENTÜRK UZUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALPAY ATAOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Dünya da basın-yayın ve iletişim araçlarındaki gelişmeler, toplumların birbiriyle olan etkileşimini, değişimin kapsam ve hızını bugüne kadar görülmedik biçimde artırmıştır. Bu değişim, toplumların ve bireylerin kamu otoritelerinden olan talep ve beklentilerinde de nitelik ve nicelik acısından değişime yol açmıştır. Diğer taraftan sınırlı ve yetersiz kamu finansman olanakları ile kamu mal ve hizmetlerine artan talebi karşılamak da olanaksız duruma gelmiştir. Bu sorun gelişmiş ülkelerde, devletin işlev ve görevlerinin yeniden tanımlanması ve kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması çabalarını artırmıştır. Bu çerçevede ve özellikle son yirmi yılda gelişmiş batılı ülkelerde devletin işlev ve fonksiyonları yeniden tanımlanarak, kamu örgütleri yeniden yapılandırılmış ve bu örgütlerin değişen iç ve dış çevresel koşullara uyumları sağlanarak yurttaşların/müşterilerin kaliteli, hızlı ve ucuz hizmet beklentilerine cevap vermeleri amaçlanmıştır. Türkiye'de merkezi yönetimin üstlendiği görev ve hizmetleri merkez adına taşrada yerine getiren örgütler olarak İl ve İlçe yönetimleri, mevcut örgüt yapıları ile, halkın kaliteli, hızlı ve ucuz hizmet beklentilerine cevap vermekten uzaktırlar. Ülkemizde kamu kaynaklarındaki sınırlılık ve yetersizlik, bu örgütlerini daha etkin ve verimli bir duruma getirmenin önemini daha da artırmaktadır. Bu çalışma, İl ve İlçe yönetim örgütlerinde yönetici pozisyonunda bulunan kamu personeli üzerinde yapılan bir alan araştırması ile bu kamu örgütlerinde yaşanan yapısal eksiklik ve aksaklıkları tespit etmeye çalıştı. Bu çerçevede kaynak yetersizliği ve aşırı merkeziyetçi uygulamaların bu kamu örgütlerini etkisiz ve verimsiz duruma getirdiği görüldü, ikinci aşamada ise ülkemizde daha önceki yıllarda yürütülen köklü yeniden yapılanma araştırmaları ve Avrupa Birliği ülkelerindeki uygulamalar ışığında yeni bir İl ve İlçe yönetim modeli önerilerek örgütsel etkinlikle ilişkisi araştırıldı. Yöneticilerde; örgüt amaçlan açıkça tanımlanmış ve çalışanları tarafından benimsenmiş, özerk bütçe ile yeterli mali kaynaklara kavuşturulmuş, meslekten gelme yöneticilerin idarecilik yaptığı, halkın katılımına açık ve şeffaf, aşırı merkeziyetçi uygulamaların etkisinden arındırılmış bir“yerinden yönetilen İl sisteminin”, etkin bir İl ve İlçe Yönetim Modeli oluşturacağı kanaatinin egemen olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The developments in telecommunication and information technologies have increased the interaction of the nations and societies over the world. More importantly, the turbulent environment around public organizations, changing customer expectations, the need to deploy scarce resources in a effective and efficient manner forced the governments to redefine the role and functions of the state and reconstruct its organizational structure to this end. This process has speed up especially in the last two decades. Accordingly, Provincial and district governments in Turkey appear ineffective and insufficient in terms organizational structure. In other words, these organizations are not able to provide high quality public services and meet public expectations. On the other hand, limited and scarce resources available in Turkey make it crucial to improve these organizations effectiveness. This study undertook a survey on these organization managers, to find out the present deficiencies of the organizational structure concerning effectiveness and efficiency concepts. The study has confirmed that inadequate resource allocation and the centralized structure in the administration are two main causes in the ineffectiveness of these organizations. At the second stage of the research, a new organizational structure were proposed to the managers, which has been developed in the light of former researches conducted in Turkey. Additionally the experiences from the in European Countries in this field is reviewed. The object of this second stage is to examine the relations between reconstruction of these organizations and its impact to organizational effectiveness. A new decentralized Provincial and District Government System, with Clear and shared organizational goals, autonomous budget with adequate resources allocation, managed by the professional managers, accountable and transparent as much as possible is perceived as an effective and efficient organization for Provinces and districts.