Elmalılı tefsirinde tasavvuf
The Mysticism in the Elmalılı commentary
  1. Tez No: 113683
  2. Yazar: MEHMET ŞİRİN AYİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLHAKİM YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
08 ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ELMALILI TEFSİRİNDE TASAVVUF Mehmet Şirin Ayiş DANIŞMAN: Doç. Dr. Abdülhakim YÜCE 2001, SAYFA JÜRİ : Doç. Dr. Abdülhakim YÜCE Elmalılı Hamdi Yazır, 1878-1942 Osmanlı Devleti'nin son dönem eğitim kurumlarından yetişmiş ve cumhuriyetin ilk yıllarında yetişmiş bir din alimidir. O hem geçmişi hem de geleceği yaşadığından geçmişle gelecek arasında bir köprü vazifesi görmüştür. Elmalılı, yeni kurulan genç Türkiye Cumhuriyeti'nin sağlıklı toplumsal temellere dayanması taraftarıydı. Bunun için de şuurlu, bilinci ve manevi değerlerine bağlı bir gençliğin yetişmesini istiyordu. Dolayısıyla eserlerinde İslam dininin, ferdin ahlakı ve toplumun selametine verdiği öneme dikkat çekmiştir. Biz de bu çalışmamızda Hamdi Yazır'ın ahlak ve manevi terbiye metoduyla ilgili Kur'an ayetlerine yaptığı yorumları ele aldık.
Özet (Çeviri)
99 ABSTRACT ÎV1ASTER THESIS THE MYSTICISM IN THE ELMALILI COMMENTARY Mehmet Şirin AYİŞ SUPERVISOR: Assoc Prof. Dr. Abdülhakim YÜCE 2001, PAGE JURI : Assoc Prof. Dr. Abdülhakim YÜCE Hamdi Yazır of Elmalılı 1878-1942 who was educated up last period educational institutions of the Ottomon State and lived in the initial years of Republic, is a scholor of Religion, he was a bridge between the past and the future. Elmalılı was a supporter to the new Republic of Turkey to be based on the healtly communel bases. Therfore he wants that a generation to be comprehensive and responsive to spiritual values. By reasoning of he points out in his books that Islamic Religion consider to morality of individual and salvation of community. In this our study we came to collect the interpretation of Elmalılı about the verses of the Quran concerning methods of education of morals and spiritual values.