Küçük ve orta boy işletmelerin uluslararası pazarlara açılmasında yurt dışı fuarların etkisi
The Effect of the international trade exhibitions on the internationalize of small and medium enterprises
- Tez No: 113701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KIRÇOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
IX ÖZET Bu çalışma, 21. yüzyılın henüz ilk iki yılında Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik şartlar gözönünde bulundurularak Küçük ve Orta Boy İşletmelerin yurt dışı pazarlara açılma gerekliliğini vurgulayarak, bu sürecin en kısa, en pratik ve en düşük maliyetle gerçekleşebilmesi için çok sıklıkla tercih edilen yurt dışı fuarlar ile bunun nasıl gerçekleştirileceğini açıklamaktadır. Dünya'da ve Türkiye'de KOBİ tanımlamaları ve onların ekonomideki konumları, bu işletmelerin uluslararasılaşma gereksinimleri, nedenleri ve bunu gerçekleştirebilmek için geçecekleri süreçler incelenmiştir, özellikle KOBİ'ler tarafından en çok kullanılan pazarlama ve halkla ilişkiler yöntemi olan ticari fuarlar ; çeşitleri, katılımın planlanması, destekleyici çalışmalar, doğru fuarı seçmek ve etkin olarak kullanabilme gibi anabaşlıklar altında incelenmiştir. Çalışmanın en son bölümünde fuarların, KOBİ'lerin ihracatındaki rolü incelenmiştir. Bu amaçla yurt dışında uluslararası bir fuara katılan Türk firmalarıyla yapılan ankette bu firmaların ihracatlarına katıldıkları fuarların etkisi sorulan sorularla belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This paper is about the need of internationalize of turkish Small and Medium Enterprises ( SME's ) considering Turkey's economical situation in last 3-4 years. The need of exporting to the global market“ Made in Turkey ”goods, and the most practical and economical method of this procedure : International Trade Exhibitions. The first part of the paper is about the definiton of SME's in Turkey and in the world general. Then you will find an article about internationalize of turkish SME's ; the reasons, and procedures and phases. Third part of this paper is about the most popular marketing and PR tool among SME's : trade exhibitions. Types, exhibition planning, support activities and using effectively exhibitons. Last part of this paper contains a practical study about the effect of trade exhibitons on turkish SME's export.