KOBİ'ler için Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarının uygulanabilirliği algısının tespitine yönelik Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bir araştırma
A study to determine the perception of applıcability of International Finance Reportıng Standart for small and medıum businesses in South East Anatolia region
- Tez No: 265278
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK BENGÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Günümüzde Küçük ve Orta Boy İşletmelerin (KOBİ), bilgi teknolojilerinin hızlı gelişmesi sonucunda ihracat ve ithalatı artmış, yurt dışından kredi ve yatırımcı bulmaları daha kolay hale gelmiştir. Ayrıca teknolojinin hızlı gelişmesi sonucu şirket büyüklüğünün ve bütünleşmesinin bir avantaj değil, dezavantaj durumuna gelmesi; yüksek teknoloji kullanan KOBİ'lerin rekabet güçlerinin artması ve dünya pazarlarına büyük işletmeler gibi kolayca açılmasını sağlamaktadır.Uluslararası Finansal Raporlama Standardını (UFRS) hazırlayan Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu (UMSK), tüm bu gelişmeleri göz önünde bulundurarak, KOBİ'ler için daha basite indirgenmiş bir muhasebe seti oluşturmak için çalışmalara başlamış ve bu doğrultuda, KOBİ'ler için UFRS'leri Temmuz 2009'da yayınlanmıştır.Türkiye'de KOBİ'ler için Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarını uygulanabilirliği algısınının tespitine yönelik Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bir araştırma yapılarak uygulamayı etkileyelicek faktörler tespit edilmiştir.Çalışmada, KOBİ'lerle ilgili genel bilgiler, KOBİ'lerin finansal raporlaması, KOBİ'ler için UFRS oluşturma süreci incelenmiş ve KOBİ'ler için UFRS setinde yer alan standartların açıklamaları yapılmıştır. Ayrıca KOBİ'ler için UFRS'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde uygulanabilirliği algısının tespitine yönelik Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin illerinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada; KOBİ'ler için UFRS'nin uygulanabilirliği ile ilgili bağımsız değişkenler olarak tespit edilen; işletme dışı paydaşlar, maliyet, fayda, eğitim ve büyüklük faktörleriyle ilgili ilişkileri ve etkileri araştırılmıştır. Tezin son bölümünde ise araştırmanın sonuç ve önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of rapid improvements in the information technology, effectiveness of Small and Medium Sized Enterprises? (SMEs) has been increased in the recent years. Trade facilities have also enabled exporting and importing to be widespread in the world. Moreover, investors have been reaching to foreign funds in much more easier ways for their investments. As a matter of fact, as to the recent advancements in technolgy, it is no longer an advantage to act in a larger company framework; thus, the SMEs, which use high technology, have been accessing to world market such like large companies.It is difficult to use the International Reporting Standards (IFRS) for the SMEs in their financial statements, as to those standards have been prepared for big companies. Difficulty for this practice could emerge from the characteristics of either the IFRS or the SMEs themselves.It is essential to search the factors of implementing the IFRS on the SMEs in Turkey. Generally, this study examines the IFRS for the SMEs and seeks to find an approach on the implementation of the standards on the SMEs in the Southeast part of Turkey.This study consists of four parts: first part includes general information on the SMEs, second part points out the financial reports in the SMEs, third part examines the implementation process of the IFRS for the SMEs and finally, a survey and its findings on the implementation of the IFRS for the SMEs in the Southeast part of Turkey are given in the last part.