Kuruluşundan 12 Eylül 1980'e kadar Disk-siyaset ilişkisi
  1. Tez No: 113703
  2. Yazar: HAKAN BATIRHAN KARA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ELÇİN MACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 1967 yılında kuruldu. DİSK sosyalist bir sendikadır. DİSK, Türk sendikacılığına yeni bir çizgi kazandırdı. Kurulduğu tarihten itibaren büyük bir gelişme gösterecekti. DİSK, 12 Mart Muhtırası'na kadar Türkiye İşçi Partisi'ni (TİP) destekleyecekti. 12 Mart Muhtırası'ndan sonra TİP kapatılacaktı. DİSK'in gelişmesi 12 Mart Muhtırası'ndan sonra daha da arttı. DİSK 12 Mart'tan 12 Eylül'e kadar Cumhuriyet Halk Partisi'ni (CHP) destekleyecekti. Bu dönemde DİSK,CHP'yi hükümete getirmeye çalışacaktı. 12 Mart ortamının bitmesinden sonra DİSK gücünü gösteren büyük eylemler yapacaktı. Sağ hükümetlerin bazı icraatlarına karşı çıktı. 1976 yılından itibaren 1 Mayısların işçi bayramı olarak kutlanmasını sağladı. 12 Mart'tan sonra DİSK içinde Türkiye Komünist Partisi (TKP) yandaşları yer edinmeye çalıştılar. 1977'e kadar önemli mevkileri ele geçirdi ve DİSK'in eylemlerine yön verdiler. Bunlardan en önemlisi de Ulusal Demokratik Cephe (UDC) karan çıkartmak istemeleriydi. Bu karar kabul görmedi. Böylece TKP yandaşları 1978'den itibaren DİSK'ten uzaklaştırılacaktı. 1976 yılından itibaren de CHP'li sendikacılar DİSK içine girmeye başladılar. Bu sendikacılardan Abdullah Baştürk 1977 yılında CHP hükümetinin 1 Mayıs kutlamasına izin vermemesi üzerine DİSK ile CHP arasındaki ilişkiler bu tarihten sonra soğumaya başlayacaktı. 12 Eylül ile birlikte DİSK kapatıldı, mal varlığına el konuldu. Yapılan yargılama sonucu 1991 yılında beraat edecekti. Ancak sanıkların işkence iddiaları, uzun süre gözaltında tutulmaları, davanın uzun sürmesi buna rağmen davanın beraatla sonuçlanması tarihimize kara bir leke bırakacaktı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Reuolutionary labour Union Confederation (DİSK) was established in 1967. DİSK is a socialist union, DİSK had a new style to Turkish unuonism acquired from established date on it would show great developments. DİSK, till the 12 March Memorandum, would support the Turkey Labour Party (TİP). After 12 March Memorandum, TİP would be closed. The development of DİSK increased after the 12 March Memorandum. The DİSK would support CHP from 12 march till 12 September. At this term DİSK, would try to get the CHP to come into power. After 12 March Memorandum fınihed, DİSK would do some actions, to show its power. İt objected to some achievement of right regimes from 1976 on, it ensured to celebrate 1 May as a labour festival. After 12 March Turkey Communist Party partisans tried to impress itself in DİSK untill 1977. They got important locations and gave direction to DİSK's actions. The most important of all. They wanted to be extract National Democratic Military front (UDC) decision. This decision woun't accepted. So TKP partisans would be removed from DİSK from 1976 on. CHP unionist tried to penetrate to DİSK. On of this unisnists, Abdullah Baştürk would be General Chief of DİSK in 1977. So DİSK became a social democrat union in 1979. When CHP government didn't allow to 1 May celebration. This position caused the relation ships of DİSK and CHP to become cooler. Together with 12 September DİSK caused, nomely was closed, on confiscated to its possessions. After judged, it would be acquitted in 1991. However the acceuseds' torture claims, being kept under arrest, long lasting lawsuits' time and inspite of resulting in acquitted would remain as a black stain to our history. VI