Sermaye piyasalarında içerden öğrenenlerin ticareti ve Türk sermaye piyasası örneği
  1. Tez No: 113720
  2. Yazar: İSMAİL BARIŞ ÖZİSTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Çalışmada içeriden öğrenenlerin ticareti ile ilgili yapılan çalışmalar, görüşler incelenmiş ve Türk Sermaye Piyasası için bir takım öneriler getirilmiştir. Türk sermaye piyasasının gelişmekte olan bir piyasa olduğu ve gelişmiş piyasalardan bazı açılardan ayrıldığı bir gerçektir. İçeriden öğrenenlerin ticareti gelişmiş piyasalarda çok sıkı bir şekilde sınırlandırılmıştır. Buna rağmen bu konuda lider konumda olan Amerika dışındaki sermaye piyasaları içeriden öğrenenlerin ticaretini önlemede bir takım sorunlar yaşamaktadırlar. İçeriden öğrenenlerin ticaretinin tesbiti çok zor bir suç olduğu görülmektedir. Yasalar ne kadar ağır olurlarsa olsunlar, yaptığımız incelemeler içeriden öğrenenlerin ticaretinin ancak mevcut yasaların uygulanabilindiği ölçüde sınırlandırıldığını göstermiştir. İçeriden öğrenenlerin ticareti Türk sermaye piyasasında da yasalar ile sınırlandırılmış durumdadır. Ancak yasaların yetersizliği ile takip ve uygulamada ki yetersizlik yatırımcıları bu konuda duyarsızlığa itmiştir. Güven sorunu yaşayan piyasalarda gelinen en kötü nokta burada da görülmektedir. Yatırımcılar çoğu içeriden öğrenenlerin ticareti çok normal bir olaymış gibi işlemlerini yapmaktadırlar. Bu durum da ister istemez yatırımlarda bir indirime sebebiyet verecektir. Çalışmada fikirlerimizi 481 kişi üzerinde yaptığımız anket çalışması ile desteklemekteyiz. Çalışma göstermiştir ki, Türkiye'deki yatırımcılar sermaye piyasasına yüksek oran da güvensizlik duymaktadırlar, ve %88'i içeriden öğrenenlerin ticaretinin piyasada yaygın bir şekilde yapıldığını düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research works on the studies, ideas on insider trading, and provides some arguments for Turkish equity markets. An important point is, Turkish capital market differs from some other developed markets. In most developed markets insider trading is regulated, but in most countries accept USA have some problems of detecting and collecting evidence for illegal insider trading. Our studies show that it's hard to regulate insider trading and markets can provide solutions as much as they can detect insider trading. In Turkish capital markets insider trading is regulated by laws. But as a result of the narrow scope of the rules and inadequate persecution efforts investors give no importance to insider trading. This is a market having trust and confidence problem. Investors behave like insider trading is a common and normal event. This will cause a discount in investments. In this study ideas are supported with a questionnaire applied on 481 people. This research shows that most of the investors do not trust the Istanbul Stock Exchange and 88% of investors belive insider trading is present widespreadly in the market. XI