Özel ve devlet üniversitelerinde çalışan araştırma görevlilerinin iş doyum düzeylerinin karşılaştırılması
Comparision of job satisfaction levels of research assistants at private and state universities
- Tez No: 113740
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ İLKER GÜMÜŞELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı özel ve devlet üniversitelerinde çalışan araştırma görevlilerinin iş doyum düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırma özel Bilgi Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın üç alt amacı vardır. Bunlardan ilki, Bilgi Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde görevli olan araştırma görevlilerinin iş doyum düzeylerini incelemektir. İkincisi iş doyumunu hangi faktörlerin (içsel-dışsal) etkilediğini tespit etmektir. Son olarak da cinsiyet, medeni durum, öğrenim düzeyi, yaş ve kıdem özellikleri ile iş doyumu arasında nasıl bir ilişkinin olduğunu incelemektir. Çalışmaya Bilgi Üniversitesi 'nden 45, Yıldız Teknik Üniversitesi 'nden 200, toplam 245 araştırma görevlisi katılmıştır. İş doyumunu ve onu etkileyen içsel ve dışsal faktörler Minnesota İş Doyum Anketi ile ölçülmüştür. Araştırmanın genel sonuçları şunlardır; 1) Bilgi Üniversitesi'nde görevli araştırma görevlilerinin genel iş doyum düzeyleri Yıldız Teknik Üniversitesi'nde görevli araştırma görevlilerinin genel iş doyum düzeylerinden daha yüksektir. 2) Hem Bilgi Üniversitesi'nde hem de Yıldız Teknik Üniversitesi'nde görevli araştırma görevlilerinin içsel iş doyum düzeyleri dışsal iş doyum düzeylerinden daha yüksektir. 3) Araştırma görevlilerinin medeni durum, öğrenim düzeyi ve kıdem değişkenleri ile genel iş doyum düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to compare the job satisfaction level of research assistants at private and state universities. In order to achieve this aim, the study was held at Bilgi University, a private institution and Yıldız Technical University, a state institution. The aim of the study has three dimensions. The first is to investigate job satisfaction level of research assistants at Bilgi University and Yıldız Technical University. The second is to find out what factors (intrinsic / extrinsic) are prominent in job satisfaction level of research assistants. Finally, the third is to reveal whether different variables such as sex, marital status, education level, age and seniority have a statistically significant relationship with job satisfaction. The research has been conveyed among 45 and 200 research assistants from Bilgi University and Yıldız Technical University, respectively. Job satisfaction level and its intrinsic and extrinsic influencers have been quantified via Minnesota Satisfaction Questionnaire. The general results of the study are: 1) The job satisfaction level of research assistants at Bilgi University is higher than the job satisfaction level of research assistants at Yıldız Technical University. 2) The intrinsic job satisfaction level of research assistants at Bilgi and Yıldız Technical University is higher than their extrinsic job satisfaction level. 3) There is a relationship among variables; marital status, education level and seniority, and the job satisfaction level. IV