Pazarlama organizasyonundan elektronik İş yapan pazarlama organizasyonuna dönüşüm
Transformation through classical marketing organization to e-business marketing organization
  1. Tez No: 113749
  2. Yazar: MURAT COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KIRÇOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET E-İşletme' nin gerekliliği konusundaki herhangi bir şüphe, konunun aciliyetinin artması nedeniyle çabucak zihinlerden silinmektedir. Dünyanın her yerinde her endüstrideki şirketler, eğer günümüz ortamında başarılı bir şekilde rekabet etmek istiyorlarsa, basitçe E-İşletme yetenekleri geliştirmeleri gerektiğini biliyorlar. E-İşletme' nin bir seçenek değil, hayatta kalma sorunu olduğunu çabucak anlamış durumdalar. Bu anlayış, E-İşletme teknolojisine doğru uyarlamaların sayısını geometrik orantılı olarak büyütmektir. Yine de, tüm çeşitlerdeki örgütler gerçek çok kanallı E-İşletme' yi ararken ve böylece gelirlerinde, çalışan verimliliğinde ve müşteri tatmininde büyük artışlar sağlamaya çalışırken, bu tezin onların değişim süreçlerine yapabileceği katkı çok da büyük olmayabilir. Örgütlerin gerçek deneyimlerine dayanan belirli tam ve anlamlı rehberliğin eksikliği, bu dönüşümü zorlu yapmaktadır. E-İşletme örgüt yapısının ilk uygulayıcıları, yollarını genellikle deneme yanılma yoluyla buluyorlardı. İyi haber ise, bunlar dikkatlice incelenip üzerinde çalışıldıkça, ortak yanlarının farklılıklarından daha çok olduğunun görülmesidir.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT Any doubts about the need to embrace E-Business are quickly vanishing: with increasing urgency, organisations in all industries and in every part of the globe are now recocnizing that if they are to successfully compete in today's environment, they simply must develop E- Business capabilities. They are quickly realizing that E-Business is not an option, it is a matter of survival. This recognition is driving the adapdation of E-Business technology at an exponential rate. Nonetheless, while organisations of all types seek to become true, multichannel E-Businesses and thereby derive dramatic increases in revenues, employee productivity, and customer satisfaction, little has been written to help guide their transformation process. There is particularly profound lack of insightful guidance based on organisations' actual experiences in making this challenging transformation. Early adapters of E-Business have in large measure been pioneers, finding their way through a process of trial and error. The good news is that when they are dissected and examined, all of these successful projects have more commonalities than differences.