Bolu masalları üzerine bir araştırma
A Study on Bolu folk talos
- Tez No: 113765
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ ÖNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
ÖZET Masal, kahramanlarından bazı i arı hayvan ve tabiatüstü varlıklar olan, olayları masal ülkesinde cereyan eden, hayal mahsûlü olduğu halde dinleyenleri inandırabilen sözlü anlatım türüdür. Bu çalışma, Bolu masallarının derlenmesi ve incelenmesine yönelik bir çalışmadır. Çalışmamız, giriş ve üç bölüm' den meydana gelmektedir. Giriş bölümünde, masal hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra masalın tarifi üzerinde durulmuş, Türk masalları üzerine yapılan bilimsel çalışmalar özet bilgi olarak verilmiştir. Yine aynı bölümde Bolu masalları üzerine yapılmış çalışmalar hakkında bilgi verildikten sonra; masalları anlatan kaynak kişiler tanıtılmıştır. Birinci bölümde, B olu masallarının tasnif ve tahlili yer verilmiş daha sonra Wolfram Eberhart-Pertev Naili Boratav'tn Typen Türkischer Volksmarchen adlı çalışmasıyla motif karşılaştırılması yapılmıştır. İkinci bölümde, Bolu masalları nda ortak unsurlar üzerinde durulmuştur. Bu bölüm, şu kısımlardan meydana gelmektedir: 1 - Bolu masallarında temler. 2- Bolu masallarında kahramanlar. 3- Bolu masallarında mekanlar. 4- Bolu masallarında eşya. 5- Bolu masallarında yiyecek ve içecekler. 6- Bolu masallarında kullanılan formeller. Üçüncü bölümde, Bolu 'nun değişik yerlerinden derlenmiş yetmiş masal metni yer almıştır. Metinler ilk tespit edildikleri şekilleriyle Bolu ağzına uygun olarak yazıya aktarılmıştır. Çalışmanın sonuna, yerel kullanımda geçen kelimeleri içeren bir sözlük ve çalışmada yararlanılan kaynakları içeren bir kaynakça eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fork tale is an oral narrative which has got protagonists of supernatural or bestial type, the plof of which is composed in an imapinary land. It has got an objective to make people bolieve of such insidents though they are fictative. Our world is composed of a compilation and analysis of the folk tales in Bolu. It consists of three chapters. In the introductory chapter a brief account about folk tales is given together with some definitions of this literary genre; academic studies made about the folk tales of Turkish origin is biefly presented. In addition, those tales from Bolu origin is introduced with a special emphasis in this chapter topether with the source persons as well. In the girot chapter a classification and analysis of Bolu folk tales are presented; then a comparison of motifs is made through such works as Typen Turkischer Volksmarchen, by Wolfram-Eberhart - Pertev Naili Boratav. In the second chapter, common elements in Bolu folk tales are analysed; this chapter is composed of such headings. 1- Themes in Bolu fork tales. 2- Heroes in Bolu fork tales. 3- Settings in Bolu fork tales. 4- Objects in Bolu fork tales. 5- Fosd and drinks in Bolu fork tales. 6- Elements used in Bolu fork tales. In the thid chapter some 70 folk tales compiled from various parts of Bolu ham beer analysed. The texts one quoted from the first - had experience in the lines of tehe people living in Bolu In the final chapter we have presented a glossary of words used in those tales tagether with a bibliography.