Temel fıkraları üzerine bir araştırma
A Study about the Temel jokes
  1. Tez No: 113788
  2. Yazar: CENGİZ GÖKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BERAT ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 455
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu Temel fıkralarıdır. Bu fıkralar üzerine bugüne kadar ülkemizde detaylı bir çalışma yapılmış değildir. Bu çalışmanın amacı Temel tipine bağlı olarak anlatılan fıkraların, konu, teşekkül, yapı ve muhteva gibi çeşitli açılardan incelenmesidir. Çalışmanın Giriş kısmında Temel fıkralarının teşekkül coğrafyası, bölge insanın özellikleri, coğrafi bölgenin insanlar üzerindeki etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde teorik açıdan fıkra türü incelenmiştir. İkinci bölümde fıkralardan örnekler verilerek Temel fıkraları incelenmeye çalışılmıştır. Burada Temel fıkralarının konusu, yapı ve muhtevası, dil ve üslûbu, fonksiyonları, teşekkülü, yayılması, Temel fıkralarıyla ilgili çalışmalar, tasnifler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölüm Temel fıkralarının muhteva açısından incelemesinden oluşur. Burada Temel fıkralarında bulunan tipler, zaman ve mekân unsurları, eşyalar, dinî unsurlar, sayılar incelenmiştir. Dördüncü bölümde çalışmada incelenen 530 fıkra metni yer alır. Fıkralar konu ve muhtevalarına göre 14 başlık altında tasnif edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda Temel fıkralarının Karadeniz insanının günlük hayatından kaynaklandığı ancak son dönemlerde özellikle toplumdaki olumsuz tip ve davranışlara ilişkin birçok fıkranın Temel' e uyarlandığı görülmüştür. Fıkraların günlük hayatın yoğun bir şekilde yaşandığı ortamlarda teşekkül ettikleri ve hayatta kullanılan her türlü alet ve eşyanın fıkralarda yer aldığı tespit edilmiştir. Dil ve üslûp bakımından Karadeniz ağzıyla bir bütünlük gösteren Temel fıkraları, millî ve manevî değerlerimizi ve bu konuda bölgenin muhafazakarlığını yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The topic of this study is Temel Jokes. There has not been done enough research about these jokes. This study examined the jokes which is are about to Temel type in terms of their subject, formation, structure and content. The introduction section deals with the information of the area. In the first section, the types of the jokes were examined theoretically. In the second section, Temel Jokes were examined by giving examples. The examination was performed in terms of Temel Jokes' topic, their structure and content, language and style, functions, formation, distribution, the studies which is about Temel Jokes and classification. In the third section Temel Jokes were examined in terms of their content, namely, types which is found in the jokes, elements of time and place, objects, religious elements and numbers. 530 joke texts which were studied in the study were examined in the forth section. The jokes were categorized in the 14 sub-titles according to their subject and content. The study concluded that Temel Jokes begin to exist as a result of the daily life of people from eastern Black Sea Region. But, within these jokes, there are other types of unwanted jokes which are adapted to Temel. The jokes included every kind of stuff used in daily life. In terms language and style, they compatible with the Black Sea people's accent. They also clearly reflect our national and local customs and the region's conservation.