Üniversite öğrencilerinin karar verme stratejilerinin psikolojik ihtiyaç örüntüleri ve özlük niteliklerine göre karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A Comparative analysis of university students decision making strategies according to psychological need pattern and personal characteristics
- Tez No: 113792
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin psikolojik ihtiyaç örüntüleri ve bazı özlük niteliklerinin Öğrencilerin karar verme stratejileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu araştırmanın evreni 2001-2002 eğitim-Öğretim yılında Selçuk Üniversitesinde öğrenim gören I.ve IV. Sınıf öğrencileridir. Araştırmanın örneklemi belirlenirken, bağımsız değişkenlerinden biri olan üniversite öğrencilerinin devam ettikleri bilim dalları 4 gruba ayrılmıştır: Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Güzel Sanatlar. Örnekleme alınan toplam öğrenci sayısı 900'dür. Öğrencilerin psikolojik ihtiyaçları“Edwards Kişisel Tercih Envanteri”ile ölçülmüştür. Öğrencilerin karar verme stratejileri“Karar Stratejileri Ölçeği”ile ölçülmüştür. Bu iki ölçekten elde edilen alt ölçek puan ortalamaları değişken sayışma göre t testi, F testi (Varyans analizi), Tukey testi ve regrasyon analizi ile test edilmiştir. Araştırmanın sonuçlan özetlenmiştir: Cinsiyet değişkenine göre; kızların başarma ve ilgi görme psikolojik ihtiyacı puan ortalamaları erkeklerden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Erkeklerin başatlık psikolojik ihtiyacı puan ortalamaları kızlardan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Sınıf değişkenine göre; I.sınrf öğrencilerinin başarma psikolojik ihtiyacı puan ortalamaları IV. Sınıf öğrencilerinden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. IV. sınıf öğrencilerinin özerklik psikolojik ihtiyacı puan ortalamaları I. Sınıf öğrencilerinden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Bilim dalı değişkenine göre; üniversitede okudukları bilim dalı Güzel Sanatlar olan öğrencilerin özerklik psikolojik ihtiyacı puan ortalamaları Sağlık Bilimleri alanındaki öğrencilerinden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Cinsiyet değişkenine göre; kızların mantıklı karar verme stratejileri puan ortalamaları erkeklerden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Sınıf değişkenine göre; IV.sınıf öğrencilerinin içtepisel ve bağımsız karar verme stratejileri puan ortalamaları I. Sınıf öğrencilerinden anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Bilim dalı değişkenine göre; İçtepisel ve kararsız karar verme stratejisi puan ortalamaları arasında üniversitede okudukları bilim dallarına göre anlamlı düzeyde farklılık ortaya çıkmasına rağmen mantıklı ve bağımsız karar verme stratejisinde anlamlı düzeyde farklılaşma ortaya çıkmamıştır. Öğrencilerin uyarlık, özerklik, başatlık, kendini suçlama ve sebat psikolojik ihtiyaçları içtepisel karar verme stratejisini etkilemektedir.n Öğrencilerin sebat, başatlık, uyarlık, kendini suçlama ve özerklik psikolojik ihtiyaçları mantıklı karar verme stratejisini etkilemektedir. Öğrencilerin özerklik, uyarlık ve sebat psikolojik ihtiyaçları bağımsız karar verme stratejisini etkilemektedir. Öğrencilerin kendini suçlama, ilgi görme, duyguları anlama ve başarma psikolojik ihtiyaçları kararsız karar verme stratejisini etkilemektedir. Özerklik ihtiyacı baskın olan öğrencilerin içtepisel karar verme stratejisi puan ortalamaları diğer psikolojik ihtiyaçları(başarma, uyarlık, duyguları anlama, başatlık ve ilgi gösterme) baskın olan öğrencilerin içtepisel karar verme stratejileri puan ortalamalarından önemli derecede yüksektir. Sebat ihtiyacı baskın olan öğrencilerin mantıklı karar verme stratejisi puan ortalamaları diğer psikolojik ihtiyaçları(uyarlık ve özerklik) baskın olan öğrencilerin mantıklı karar verme stratejisi puan ortalamalarından önemli derecede yüksektir. Yakınlık psikolojik ihtiyacı baskın olan öğrencilerin bağımsız karar verme stratejisi puan ortalamaları diğer psikolojik ihtiyaçları(uyarlık, duygulan anlama ve sebat) baskın olan öğrencilerin bağımsız karar verme stratejileri puan ortalamalarından anlamlı düzeyde yüksektir. İlgi görme ihtiyacı baskın olan öğrencilerin kararsız karar verme stratejisi puan ortalamaları diğer psikolojik 3xtiyaçlan(başarma, uyarlık, özeklik, duygulan anlama, başatlık sebat ve kendini suçlama) baskın olan öğrencilerin kararsız karar verme stratejisi puan ortalamalarından önemli derecede yüksektir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this research the effect of university student's psychological need pattern and certain personal characteristics on decision making strategy are investigated. The general scope of the research are the first and the fourth-year student at Selçuk University in the academic year 2001-2002. While the research samples are determined, the scientific disciplines are put into four groups: Medicinal science, social science, science and art. The first and the fourth-year students of these departments are taken under investigation and total number of students is 900. Students' psychological needs are measured with Edwards Personal Preference Schedule. The decision making strategies of students are measured with the questionnaire of decision strategies. According to the number of variables, the average points of sub-questionnaire gained through these two questionnaires are tested with t test, F test, Tukey test, regression analysis. The results of this research are: By gender variables, the average of the points of girls' achievement psychological need are found significantly higher than those of boys. The average of the points of boys' dominance psychological need are found significantly higher than those of girls. By class variables, the average points of first-year students' achievement psychological need are found significantly higher than those of fourth-year students. The average of the points of fourth-year students' autonomy psychological need are found significantly higher than those of first-year students. By scientific disciplines variables, the average of the points of the art students' autonomy psychological need are found significantly higher than those of Medicinal science students. By gender variables, the average of the points of girls' logical decision making strategies are found significantly higher than those of boys. By class variables, the average of the points of fourth-year students' impulsive and independent decision making strategies are found significantly higher than those of first year students. By scientific disciplines variables, although there is no significant difference in terms of other impulsive, indecisive decision making strategies, a significant difference is observed in terms of other logical, independent decision making strategies.IV Impulsive decision making strategy is affected by such psychological needs as deference, autonomy, dominance, abasement and endurance. Logical decision making strategy is affected by such psychological needs as endurance, dominance, deference, abasement, autonomy. Independent decision making strategy is affected by such psychological needs as autonomy, deference and endurance. Indecisive decision making strategy is affected by such psychological needs as abasement, succorance, interception and achievement. The average of the points of the impulsive decision making strategies of the students, whose autonomic psychological needs are more dominant than their other psychological needs, are found significantly higher than those of the impulsive decision making strategies of the students, whose other psychological needs are dominant (achievement, deference, interception, dominance and succorance). The average of the points of the logical decision making strategies of the students, whose endurance psychological needs are more dominant than their other psychological needs, are found significantly higher than those of the logical decision making strategies of the students, whose other psychological needs are dominant (deference, autonomy). The average of the points of the independent decision making strategies of the students, whose affiliation psychological needs are more dominant than their other psychological needs, are found significantly higher than those of the independent decision making strategies of the students, whose other psychological needs are dominant (deference, interception and endurance). The average of the points of the indecisive decision making strategies of the students, whose succorance psychological needs are more dominant than their other psychological needs, are found significantly higher than those of the indecisive decision making strategies of the students, whose other psychological needs are dominant(achievement, deference, autonomy, interception, dominance, endurance and abasement).