Üniversite öğrencilerinin psikolojik dayanıklılıklarının karar stratejileri ve durumluk sürekli kaygı düzeylerine göre incelenmesi
A study on the psychological resilience of undergraduate students with respect to their decision making strategies and state trait anxiety levels
  1. Tez No: 366298
  2. Yazar: ZAHİDE TONGA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin psikolojik dayanıklılıklarının; karar stratejileri, kaygı durumları, cinsiyet, yaş, sınıf düzeyleri ve öğrenim görülen fakülteye göre değişip değişmediğini incelemek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır. Araştırma grubu; 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde Ankara ilinde bulunan Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğrenim gören 321 kadın ve 214 erkek olmak üzere 535 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan psikolojik dayanıklılığı ölçmek için“Yılmazlık Ölçeği”; araştırmanın bağımsız değişkenleri olan karar stratejilerini ölçmek için“Karar Stratejileri Ölçeği”, kaygı durumlarını ölçmek için“Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri”, risk durumlarıyla karşı karşıya kalan öğrencileri belirlemek için“Risk Faktörlerini Belirleme Listesi”, cinsiyet, yaş ve diğer demografik değişkenlerin belirlenmesi için araştırmacı tarafından düzenlenen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde öğrencilerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri, karar verme stratejileri ve kaygı durumları arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Karar stratejileri ve kaygı durumlarının her bir alt boyutunun psikolojik dayanıklılığın her bir alt boyutunu yordamadaki rolünün belirlenmesi amacıyla Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Ayrıca bu araştırmada, öğrencilerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin cinsiyete göre değişip değişmediğini belirlemek için ilişkisiz örneklemler için t-Testi; yaş, sınıf düzeyi ve fakülte türüne göre değişip değişmediğini test etmek için Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA) uygulanmıştır. Araştırmada karar verme stratejilerinin ve kaygı durumlarının psikolojik dayanıklılığın önemli yordayıcıları olduğu saptanmıştır. Mantıklı karar verme stratejisini kullanan bireylerin psikolojik dayanıklılığının yüksek olduğu; kararsızlık stratejisini kullanan bireylerin psikolojik dayanıklılığının düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bireylerin sürekli kaygı düzeyleri yükseldikçe psikolojik dayanıklılık düzeylerinin düştüğü sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma grubunu oluşturan öğrencilerden erkeklerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin kadınların psikolojik dayanıklılık düzeyinden daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, araştırma grubunda psikolojik dayanıklılık yaşa ve fakülte türüne göre farklılaşmıştır. Ancak sınıf düzeyine göre anlamlı bir farklılaşma oluşmamıştır. Bulgular, ilgili araştırmalarla tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Psikolojik Dayanıklılık, Karar Verme Stratejileri, Durumluk Sürekli Kaygı
Özet (Çeviri)
The present study is a descriptive research aimed at determining whether psychological resilience of undergraduate students vary with respect to such variables as decision making strategies, state-trait anxiety, gender, age, year of study, and faculty attended. Research population comprises of 321 female and 214 male undergraduate level students (total 535) who studies at the Faculty of Education, Faculty of Science, and Faculty of Economics and Administrative Sciences of the University of Gazi.“Resilience scale”is used to measure the psychological resilience, which is the dependent variable of the research;“decision making strategies scale”is used to measure the decision making strategies, which are the independent variables of the study;“State-Trait Anxiety Inventory”is used to measure the anxiety state of the students;“risk factors identification list”is used to identify the students exposed to risk; and“Personal Information Form”drawn up by the researcher is used to identify the gender, age and other demographic variables. Psychological resilience levels of students are used to analyze the data obtained in the research and Pearson's Product Moment Correlation Coefficient is used to identify the correlation between their decision making strategies and anxiety states. Multiple Linear Regression Analysis is used to determine the role of each sub-dimension of the decision making strategies and the anxiety states in predicting each sub-dimension of psychological resilience. Furthermore, independent samples t-test is used to determine whether the physical resilience levels of students vary according to their gender; and one-way analysis of variance (One-way ANOVA) is applied to test whether it varies according to their age, year of study and faculty attended. It is determined in this study that decision making strategies and anxiety states are significant predictors of psychological resilience. It is concluded that individuals that use rational decision making strategy have high psychological resilience, individuals that use indecision strategy have low psychological resilience score and the psychological resilience levels of individuals decrease as their state-trait anxiety levels increase. The findings of this study suggest that the psychological resilience levels of males are significantly higher than that of the female students that comprise the research population. Furthermore, there is a significant difference between the psychological resilience levels of students in the research population and their age and faculty attended. However, no significant correlation is observed between the students' year of study and their psychological resilience levels. The findings are discussed in relevant studies and suggestions are made. Keywords : Psychological Resilience, Decision Making Strategies, State-Trait Anxiety