İlköğretim okulları (2. kademe) resim-iş dersinde estetik duyarlılığın geliştirilmesi
Development of aesthetic sensitivity in the 2nd stage of elementary education
- Tez No: 113831
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NİHAT ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Her alanda olduğu gibi Güzel Sanatlar alanında da bilinçli bireylerin yetiştirilmesi adına estetik ve duyarlılık konulan ele alınmıştır. Milli Eğitim sistemi dahilinde okulların içinde bulunduğu şartlar ele alınarak alt problemler tespit edilmiştir. Bu problemlerden sınıf mevcutları, Atölye durumları ve öğretmen yeterliliklerine dayalı problemler çevre ile bağlantı kurularak irdelenmiştir. Buradan yola çıkarak araştırmanın konusu“İlköğretim II basamağında Estetik Duyarlılığın Geliştirilmesi”olarak belirlenmiştir. Araştırma, Konya ili Selçuklu ilçesinde Milli Eğitime bağlı 6 okulda yapılmıştır. Okullardan tespit edilen 234 öğrenciye kapalı uçlu olmak üzere 23 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Anket soruları Aile-çevre ve okul üçgeni baz alınarak alt kültüre dayalı hazırlanmıştır. Sorularda çevre, aile, inançlar, sosyal yapı, öğretmen ve öğretim yöntemlerini kapsamaktadır. Yapılan çalışma sonucunda öğrenciler ve aileleri : Sanat eğitiminin gerekliliği konusunda bilinçliler ancak okul sonu günlük hayatta veya istikbalde faydasına inanılmamaktadır. Bunda okul idarecilerinin ve diğer branş öğretmenlerinin de katkısı oldukça fazla olduğu görülmüştür. Okul imkanlarının yetersizliğinin yanında ders saatinin de az olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen ve öğrencilerin resmi kuralların içinde boğulduğu, çevreye yeteri kadar açılamadıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin branş öğretmenlerinden çok aile, sosyal çevre arkadaşları ve diğer öğretmenlerden etkilendikleri tespit edilmiştir. Mevcut sistem, okul, çevre; aile ve çocukların fizyolojik - psikolojik yapılan da dikkate alınarak çalışmadan çıkan sonuçlara göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As in all fields, aesthetic and sensitivity matters have been dealt with in this study for the sake of training conscious individuals in the field of Fine Arts, too. Sub-problems have been identified by considering the conditions the schools are confined in within the overall National Education System. Among from these problems, those deriving from the numbers of the students in classes, workshop situations and adequacy of teachers in quantity have been discussed setting relation to milieu. Having a start from here, the subject of this study has been nominated to be“Development of Aesthetic Sensitivity in the 2nd stage of Elementary Education”The search has been executed in 6 schools affiliated to the National Education Ministry in Selçuklu county of Konya Province. A questionnaire comprising 23 closed ended questions was delivered to 234 students picked out from the schools. The questions were prepared basing on the sub-culture, mainly referring to the family-milieu and School triangle. The questions include the milieu, family, beliefs, social structure, teachers and teaching methods. In result of the study and search, the students and their families were found to be conscious about that training in art is necessary; yet they do not believe such a training would be of any use in daily life after schooling or in future. It has been observed that the school administrators and the teachers of other branches have some function on it. Beside the stortage in the mears and capabilities of schools, the course hours have been determined to be less than required. It has also been revealed that both teachers and students were overhelmed by the official rules, and that they were not able to open sufficiently to their surroundings. It was found out that the students were being more affected by their families, social surroundings, friends and other teachers than their branch teachers. The present system, school, milieu, family conditions and the physiological structures of the school children have all been taken into account in presenting recommendations according to the results obtained in this study.