İlköğretim okulları 2. kademe(6,7 ve 8. sınıflar) görsel sanatlar dersinde soyut çalışmaların yeri
The importance of abstract performances in visual arts lectures for 2.degree elemantary education (6,7,8. classes)
  1. Tez No: 218089
  2. Yazar: RÜVEYDA TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CENGİZ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma ilköğretim ikinci kademedeki Resim-iş derslerinde uygulanan soyut çalışmaların yerini ve önemini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma verileri, literatür tarama ile sağlanmıştır. Öğretmen görüşleri anket ve öğrenci düşünceleri ise tutum ölçeği kullanılarak ortaya konmuştur.Araştırmada problem durumunun belirlenebilmesi için genel olarak soyut çalışmalar, sanat eğitimi ve uygulamaları konuları incelenerek, konuyla ilgili kaynaklar belirlenmiş ve yorumlanmıştır.Sonraki aşamada okullarda uygulanmakta olan yeni resim-iş (görsel sanatlar) müfredatı incelenmiştir. Müfredatta yer alan, soyut olarak uygulatılabilecek kazanımlar belirlenmiştir. Diğer bölümde ise, sanat eğitiminde verilen soyut çalışmaların gerekliliği ele alınmıştır.Soyut çalışmalar ve İlköğretim II.Kademede uygulatılması ile ilgili öğrenci ve öğretmen görüşlerini belirlemek için anket ve tutum ölçeği uygulatılmış, sonuçları bulgular kısmında verilmiştir.Araştırmadan elde edilen bulgularda öğrencilerin soyut sanatı eğlenceli buldukları ve konunun, derse olan ilgilerinin artmasında etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca gerek öğrencilerin gerekse öğretmenlerin yanıtladıkları anketler sonucunda soyut çalışmaların derslerde uygulatılmasının çocukların fiziksel, duygusal, bilişsel ve toplumsal gelişimine katkıda bulunduğu da ortaya çıkmaktadır. Resim-iş öğretmenleri konuyu vermede kendini yeterli görürken konuyu uygulatmak için müfredatın güncel olmadığı görüşündedirler. Soyut çalışmaların kavratılmasının görsel sanatlar dersinin bir gerekliliği olduğu araştırma sonuçlarından çıkartılabilmektedir. Fakat öğrencilerin yeni karşılaştıkları bir kavram olması nedeni ile konunun dikkatli bir şekilde verilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is done to introduce the importance and necessity of enlightenment of abstract performances applied in the art lessons of the second step elementary education and to elicit enlightenment of them.The research data is derived by literature survey. Opinions of instructors are introduced by questionnaire and opinions of students are introduced by scaling their attitude.During research, to state the aspect of the problem, generally, abstract performance, art education and practice subjects are analyzed and subject related sources are determined and commented.On the next step, the new visual art curriculum that has been applied at schools are analyzed. Aims, that are in curriculum and can be applied abstractly, are argued out and investigated. Then, on the next part, the necessity of abstract performances in art education is discussed.A questionnaire and an attitude scale about abstract performances and its practice on the second step elementary education are applied to determine the opinions of the instructors and students. Their results are given in the part of findings.According to results of the research, it is found that, students find abstract art enjoyable and it is effective to increase the interests of students in lessons. Moreover, according to the results of questionnaires answered by instructors and students, it appears that abstract art contributes physical, emotional, cognitive and communal improvement of children. Instructors of art lessons think that they are capable of teaching abstract arts however, they consider the curriculum is not contemporary for abstract subjects to be applied in lectures. It can be obtained from the results of the research that enlightenment of abstract performances is a necessity of the visual art lesson. However, it is thought that, because the abstract performance is a new subject, it is important to be careful during teaching in lectures.