Sosyal bilgiler 6. 7. ve 8. sınıf derslerinde materya kullanımının öğrenci başarı ve tutumlarına etkisi
The Effect of using matercal on 6. 7. and 8. class lessons in social studies course
- Tez No: 113832
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İPÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET SOSYAL BİLGİLER 6.7. VE 8.SINIF DERSLERİNDE MATERYAL KULLANIMININ ÖĞRENCİ BAŞARISI VE TUTUMLARINA ETKİSİ UMIT ÇİFTÇİ Yüksek Lisans Tezi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İlköğretim Ana Bilim Dalı, Sosyal bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Mehmet İPÇİOĞLU Haziran, 2002, 136 Sayfa Bu deneysel araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler dersinin 6. sınıf“Türkiye'miz”Ünitesi, 7. Sınıf“Yurdumuzun Komşuları ve Türk Dünyası”ünitesi ve 8. sınıf“Türk İnkılabı”ünitelerinin hedef davranışlarının kazandırılmasında, materyal kullanımının sağlandığı deney grupları ile geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grupları arasındaki tutum ve başarı puanlan farkının sınanmasıdır. Bu yolla ilköğretim 6. 7. ve 8. sınıf sosyal bilgiler derslerinde araç- gereç kullanımının öğrenci başarısı ve tutumu üzerindeki etkisinin hangi düzeyde olduğu ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırma, 2001-2002 Eğitim-Öğretim yılının ikinci yarıyılında, Konya İli Meram ilçesi Mehmet BEĞEN İlköğretim Okulu'nda altıncı sınıfta 88, yedinci sınıfta 78, sekizinci sınıfta 64 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 3 deney grubu, 3 de kontrol grubu kullanılmıştır. Ölçme aracı olarak kullanılan“Başarı ve Tutum Testleri”tüm gruplara ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Uygulama toplam 4 hafta sürmüştür. Araştırma bulguları; tutum ve başarı açısından, materyal kullanımının sağlandığı deney gruplarının, geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol gruplarına göre daha başarılı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF USÎNG MATERCAL ON 6, 7 AND 8. CLASS LESSONS ÎN SOCÎAL STUDIES COURSE ÜMİT ÇİFTÇÎ Master Thesis, Primary School Department Supervisor : Assistant Lecturer Doctor Mehmet ÎPÇİOGLU June, 2002, 136 Page The Purpose of this experimental study was the examine if there significant diffirences between experimental group with which learning 6 class Unity“Our Turkey”, 7 class Unity“Our Turkey's Neighbours and Turk World”and 8 class Unity“Turk Revolotion”had been used and control group with which whole class teaching method had been used on student achievement toward Social Studies course. With this way, using tool and material on primary school's 6, 7 and 8 class was expased at effect of student's achievement and attitude. The study had been conducted with 88 6, 78 7, 64 8 grade students studying at the Mehmet BE?EN primary School where is situated in Meram district of Konya province in the second semester of 2001-2002 educational term. Three pretest -past- test experimental design had been used as research. Social studies Achievement and Attitude Test had been used as measurement instruments Treatment to experimental group had lasted four weeks Resuits of the study indicated that the experimenta group showed greater achievement than control group II