Bilgi teknolojisi sınıflarının kullanılma düzeyi
How often multi-media laboratories in elementary schools are used
  1. Tez No: 113833
  2. Yazar: İLYAS SONAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu araştırmada; Konya İli İlköğretim Okullarındaki Bilgi Teknolojisi Sınıflarının kullanılma düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bilgi Teknolojisi Sınıfı bulunan İlköğretim Okulu yöneticileri ile Bilgi Teknolojisi Sınıflarında görevli öğretmenlere uygulanmak üzere yönetici ve öğretmen anketi geliştirilmiştir. Anket, 82 okul yöneticisi ile 112 öğretmene uygulanmıştır. Elde edilen verilerin frekans (f) ve yüzdeleri alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen veriler tablolaştırılmış ve amaca uygun biçimde yorumlanmıştır. Konya ilinde toplam 107 İlköğretim Okulunda bulunan Bilgi Teknolojisi Sınıflarının kullanılma düzeyleri ile ilgili bulgular şöyle özetlenebilir: Konya ilinin toplam 31 ilçesinden 28 'inde en az 2 İlköğretim Okuluna Bilgi Teknolojisi Sınıfı kurulmuştur. Toplam 3 ilçede İlköğretim Okullarında Bilgi Teknolojisi Sınıfı sayısı ikiden azdır. Bilgi Teknolojisi Sınıfı bulunan İlköğretim Okullarının yansında kadrolu okul müdürü ve Formatör Öğretmen yoktur. Bilgi Teknolojisi Sınıflarının yine yansında 20 ayrı branştan öğretmenler görevlendirilmiştir. Bilgi Teknolojisi Sınıfındaki bilgisayar ve diğer cihazlar arızalandıklarında bakım ve onarımları ilgili firmalar tarafından büyük oranda yapılmaktadır. İdari bilgisayar, öğretmen bilgisayarı ile Bilgi Teknolojisi Sınıflarındaki bilgisayarlara işletim programlan ile ofis yazılımları yüklenmiştir. Bu bilgisayarlarda kullanılan her tülü yazılım, lisans hakkı satın alınmış orijinal yazılımlardır. Bilgi Teknolojisi Sınıflarında işletimde bulunan bilgisayarlar için yeni yazılımlar alınmamıştır. Bilgi Teknolojisi Sınıflarının amacına uygun olarak kullanılıp-kullanılmaması ile ilgili olarak bulgular şöyle özetlenebilir: Bilgi Teknolojisi Sınıflan en çok seçmeli Bilgisayar dersinde kullanılmakta, seçmeli Turizm, Drama, Tarım ve Hayvancılık, Yerel El Sanatları ve İkinci Yabancı Dil derslerinde kullanılmamaktadır. Bilgi Teknolojisi Sınıflarını en çok sekizinci sınıflar, en az anasınıfları kullanmaktadırlar. Bilgi Teknolojisi Sınıflarında bulunan bilgisayar, tepegöz, televizyon ve video ile eğitim ortamları sık sık zenginleştirilmektedir. Yönetici ve öğretmenler, Bilgi Teknolojisi Sınıflarından yararlanmaktadırlar. Bilgi Teknolojisi Sınıflarının çoğunluğunda internet bağlantısı yoktur. Bilgi Teknolojisi Sınıflarından çoğunlukla, her kesim vatandaş, çevre okullarda öğrenim 89gören örgün eğitim, yaygın eğitim ve açık öğretim öğrencileri yararlanamamaktadırlar. Bünyesinde Bilgi Teknolojisi Sınıfı olan İlköğretim Okulların çoğunluğunda okul web sitesinin kurulmamış, Web sitesi kurulan okulların yansında site güncelleştirilmemiştir. Öğretmenlerin yansı elektronik posta kullanma alışkanlığını kazanmamış, öğrenciler de çoğunlukla elektronik posta kullanma alışkanlığı kazanmamışlardır. Öğretmenler; öğretmen bilgisayarlarından ders hazırlıklarında sık sık yararlanmaktadırlar. Öğretmen bilgisayarlarının yansından fazlasında internet erişimi yoktur. İdari bilgisayarlar büyük oranda okulun yazışma, personel, maaş ve öğrenci işlerinde kullanılmaktadır. Yöneticiler; okullarına kadrolu Bilgisayar Öğretmeni atanmasını, Bilgi Teknolojisi Sınıfındaki bilgisayar sayısının artırılmasını, Bilgi Teknolojisi Sınıfı olan okullarda görevli öğretmenlerin bilgisayar kullanma vb. kurslara alınmasını, kuruma internet bağlantısı kurulup, giderinin Bakanlıkça karşılanmasını, Bilgi Teknolojisi Sınıfında kullanılacak derslerle ilgili eğitim programlarının hazırlanmasını, bunların zamanında güncelleştirilmesini, Formatör Öğretmen sayısının artırılmasını istemektedirler. Öğretmenler; okullarındaki bilgisayarların internet'e bağlanmasını, her dersin ünitelerine uygun hazırlanmış eğitim CD'lerinin Bilgi Teknolojisi Sınıflarına gönderilmesini, Bilgi Teknolojisi Sınıfındaki bilgisayar sayısının artırılmasını, bilgisayarlar için bakım ve onarım birimi (Teknik Servis) kurulmasını, Formatör Öğretmenlerin sayı ve niteliğinin artırılmasını, okula kadrolu Bilgisayar Öğretmeni atanmasını, Bilgisayar dersinin haftalık ders saati sayısının artırılmasını istemektedirler. Konya ilindeki Bilgi Teknolojisi Sınıflan çoğunlukla kuruluş amaçlarına uygun olarak kullanılamamaktadır. Bilgi Teknolojisi Sınıflarının kullanılma düzeyleri genel olarak düşüktür. 90
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at determining how often multi-media laboratories in elementary schools in Konya are used. Questionnaires for directors who work in elementary schools that have multi-media laboratories and for teachers who are assigned to those laboratories have been prepared. 82 directors and 1 1 2 teachers have completed these questionnaires. The frequency and percentage of the collected data have been estimated. In the light of this estimation the data have been tabled and interpreted in accordance with the purpose. The findings related to the frequency of the use of the multi-media laboratories in 107elementary schools could be summarized as in the following: In 28 towns Konya, which has 31 towns in total, at least two schools have a multi-media laboratory. The number of the laboratories in the remaining 3 towns is less than two. In the half of the total sum of the elementary schools having multi-media laboratories, there are no directors and no subject-area teachers on the permanent staff. Also, to half of the multi-media laboratories the teachers from 20 different areas have been appointed. Service-providing companies mostly support the maintenance of the computers and the equipment in the laboratories. The computers of the directors, teachers and in the laboratories have been installed windows and office applications. All the programs on the computers are licensed. For the computers operating in these laboratories, the schools have not spent money in order to bring new programs. The findings related to multi-media laboratories' being used appropriately or not could be summarized as in the following: these laboratories are mainly used in elective courses such as computer skills, tourism, drama, agriculture and farming, handicrafts and second foreign language education. At most eight graders and at least nursery classes make use of these laboratories. The computers, televisions and videotapes often enrich the educational environments. Directors and teachers also benefit from the multi-media laboratories. Most of the laboratories do not have access to Internet. Not everyone, e.g.. students of formal, informal or distant education can use these laboratories.In many of the schools with multi-media laboratories, there has not been a web site and even if there has been one it has not been updated. Neither half of the teachers nor the students have acquired the habit of using e-mails. However, the teachers make use of computers while 91they prepare their lessons. More than half of the teachers do not have access to Internet. The computers of the directors are mainly used for school correspondence, personnel, payment and student affairs. The directors ask for employment of computer instructors on the permanent staff, purchase of more computers to the laboratories, better education of the teachers who are assigned to the laboratories, an access to internet financially provided by the Ministry, development of computer-based educational programs and their regular update, and more subject area instructors. The teachers ask for an access to Internet, for CDs prepared for each lesson, more computers in the laboratories and a support service for the maintenance of them, more instructors of better quality, employment of computer instructors on the permanent staff and more hours allocated to computer skills in the syllabus. In Konya, multi-media laboratories are used appropriately; however, the frequency of the use of these laboratories is quite low. 92