İlköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinde iş doyumu, denetim odağı ve demografik faktörlerin zaman yönetimiyle ilişkisi
The relationship of job satisfaction, locus of control and demographic factors with time management in primary schools administrators and teachers
  1. Tez No: 113860
  2. Yazar: MUSTAFA YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MURAT SÜNBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada ilköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin denetim odağı, iş doyumu ve özlük niteliklerinin zaman yönetimleri ile olan ilişkisi incelenmiştir. Survey desen kullanılarak yapılan araştırmanın örneklemi Konya il merkezinde bulunan 110 ilköğretim okulu yöneticisi ve 328 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda; İlköğretim okulu öğretmenlerinde cinsiyet ile zaman yönetimleri, mesleki kıdem ile zaman yönetimleri, denetim odağı ile zaman yönetimleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken, iş doyumları ile zaman yönetimleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. İlköğretim okulu yöneticilerinde ise; mesleki kıdem ile zaman yönetimleri, denetim odakları, iş doyum düzeyleri ve zaman yönetimleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamazken, cinsiyete göre zaman yönetiminin“personel işlerine ayrılan zaman”boyutunda erkek yöneticiler lehine farklılık tespit edilmiştir. Zaman yönetiminin araştırma kapsamındaki diğer boyutlarında ise her iki cins arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been examined relation among locus of control job satisfaction, personal qualification and time management school administrative and teacher. The sample of the research done using survey design consists of 110 primary education school administratives and 328 teachers in the centre of Konya. In the result of the research, it has been found a significant relation between job satisfaction and time management, whereas it hasn't been found relations among gender, lenght of service, locus of control (internal-external) and time managements of primary education teachers. In primary education school administrative, it hasn't been found a significant relation among lenght of service, locus of control, job satisfaction and time management whereas it has been fond relation between gender and time management,“time for personnel affairs”51