Elizabeth Gaskell's questioning of the victorian attitude towards class and gender: Nort and South and Cranford
Elizabeth Gaskell'in Nort and South ve Cranford adlı eserlere referans vererek viktoryanların sınıf ve cinsiyet ayrımını sorgulaması
  1. Tez No: 113868
  2. Yazar: FATMA KALPAKLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLBÜN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
11 ÖZET Bu çalışma Elizabeth Gaskell'ın North and South (1854) ve Cranford (1851) adlı eserlerine referans vererek Viktorya dönemindeki sınıflar ve cinsiyetler arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Elizabeth Gaskell, North and South (1854) ve Cranford (1851) adlı eserlerinde Viktoryan toplumunda sınıfların ve kadın-erkek rollerinin çok sıkı tanımlamalarla birbirinden ayrıldığını öne sürmektedir. Bu nedenle, giriş bölümünde, İngiltere'deki sınıf ve cinsiyet ayrımının varlığını anlatabilmek için Viktoryan sınıf- yapısı ve kadın-erkek rolleri hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Elizabeth Gaskell bu gerçeklere kayıtsız kalamadığından bu iki romanında sınıf ve cinsiyet ayrımı problemlerini ele almıştır. Birinci bölümde, North and South (1854) ve Cranford (1851) adlı eserlerinden örnekler verilerek Gaskell'ın Viktoryan sınıf yapısını sorgulaması ele alınmıştır. İkinci bölümde, bu iki romandaki karakterler aracılığıyla örnekleri verilen Viktoryan kadın-erkek rolleri incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise farklı sınıflar ve cinsiyetler arasında uyumun sağlanabilmesi için farklı sınıflar ve cinsiyetlerden insanların biraraya gelerek iletişim kurmaları ve birlikte kararlar almaları gerektiği fikrine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This study aims at examining class and gender relations in Victorian era with reference to Elisabeth Gaskell's North and South (1854) and Cranford (1851). In North and South (1854) and Cranford (1851)Elizabeth Gaskell suggests that in Victorian society, there are strict rules to define class and gender roles. Accordingly, in the introductory chapter, a general background information about the Victorian class-structure and gender roles is given to illustrate the existence of the class and gender discrimination in England. However, Elizabeth Gaskell cannot stay indifferent to these facts and therefore she deals with the problems of class and gender discrimination in her two novels. In the first chapter, Gaskell's questioning of the Victorian attitude towards class is studied with reference to North and South (1854) and Cranford (1851). In the second chapter, the Victorian gender-patterns which are illustrated through the characters in North and South (1854) and Cranford (\S5l) are analyzed. In the concluding chapter, it is deduced that people from different classes and sexes should try to communicate with each other and take decisions together, as it is the only way to achieve harmony between different classes and sexes.