An Analysis of Elizabeth Gaskell's Mary Barton and D.H. Lawrence's Sons and Lovers in the light of Marxist Theory
Elizabeth Gaskell'in Mary Barton ve D.H. Lawrence'in Sons and Lovers adlı romanlarının Marksist açıdan incelenmesi
  1. Tez No: 642905
  2. Yazar: ŞEYDA ARIK İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Marksizm, ekonomik değişkenler, kapitalist sistem ve sınıf farklılıkları gibi kavramları araştırarak, ezilen alt sınıf ile baskı uygulayan üst sınıf arasındaki çatışma üzerine yoğunlaşan Karl Marx ve Friedrich Engels'in düşünce şeklini temel alan toplum, siyaset ve ekonomi bazlı bir felsefi akımdır. Bu çalışma, Elizabeh Gaskell'in Mary Barton ve D.H. Lawrece'ın Sons and Lovers adlı romanları her iki yazarın da sınıf ayrımı, meta dağılımı, altyapı, üstyapı, yabancılaşma ve metalaşma gibi Marksist kavramlara atıfta bulunarak Sanayi Devrimi'nin olumsuz etkileri üzerinde nasıl durduklarını göstermek için Marksist edebiyat kuramına göre incelenmiştir. Bu iki roman ayrıca İngiltere'de Endüstri Devrimi'nin neden olduğu kapitalist sistemi vurgulamak için, Karl Marx ve Friedrich Engels'in yanı sıra tanınmış Marksist eleştirmenlerin fikirleri doğrultusunda şekillenmiştir. Bu çalışmanın ilk bölümü, Marksist eleştirel teori ile başlayarak, Marksist bir kavram olan sınıf çatışmasının Sanayi Devrimi'nin gelişiyle bağlantılı olduğunu açıklamaktadır. Bu bölümde aynı zamanda, kapitalist düzen karşısında işçi sınıfını desteklemek amacıyla endüstrileşmeye meydan okuyan Marksist eleştirel teori üzerine de yoğunlaşılmıştır. İkinci bölüm, emeklerinin karşılıklarını almak için burjuvazinin baskılarıyla başa çıkmaya çalışan işçi sınıfına mensup insanların çabalarını ön plana çıkarmaktadır. Bu bölüm ayrıca işçi sınıfına mensup bir kadının, erkek egemenliğine dayalı 19.yüzyıl İngiltere'sinde nasıl başarıya ulaştığını göstermek için Marksist feminizm açısından cinsiyet sorunlarını da vurgulamaktadır. Üçüncü bölüm, Sons and Lovers adlı romanda endüstrileşmenin bir sonucu olarak ortaya çıkan kapitalist değerler yüzünden bireyleri yabancılaşma duygusu yaşayan işçi sınıfı bir ailenin yaşadığı ekonomik zorluklar vurgulanmaktadır. Bu bölüm ayrıca insanlarda yabancılaşma duygusuna yol açan hızlı endüstriyel gelişmeleri ve bu gelişmelerin hem insan doğası hem de doğadaki olumsuz etkilerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Marxism is a social, political, and economic philosophy based on the school of thought by Karl Marx and Friedrich Engels who explore the concepts like economic vicissitudes, the capitalist system, and class differences, focusing on unnatural struggle between the oppressed lower-class and oppressing upper-class.. In this study, Elizabeth Gaskell's Mary Barton and D.H. Lawrence's Sons and Lovers are analyzed in terms of Marxist literary criticism in an attempt to show how both authors have dwelled upon the adverse effects of Industrial Revolution by making reference to Marxist concepts such as class distinction, distribution of wealth, alienation, base, superstructure, estranged labour, and commodification in their novels.In addition, these two novels have been examined in parallel with the ideas of Karl Marx and Friedrich Engels as well as the prominent Marxist critics so as to highlight the effects of the capitalist system prompted by Industrial Revolution in England. The first chapter of the study begins with Marxist critical theory, showing Marxist notion of class struggle in conjunction with the advent of Industrial Revolution. This chapter also focuses on Marxism as a critical theory which defies industrialism in an attempt to support working class in the face of capitalist order. The second chapter foregrounds the attempts of the working-class people who struggle to deal with the oppressions of the bourgeoisie to receive a recompense for their hard work. This chapter also highlights the gender problems in terms of Marxist feminism so as to show how a working-class woman achieves her success in a male dominated world of the 19th century England. The third chapter is concerned with the monetary difficulties of working class family in Sons and Lovers in which the characters experience the feeling of alienation due to the dominant capitalistic values which come into existence as a result of the industrialism. This chapter also examines rapid industrial developments and their unfavourable effects both on human nature and outside nature which lead to the feeling of estrangement in the working-class community.