A Marxist analysis of Elizabeth Gaskell's novels
Elizabeth Gaskell'in romanlarının Marksist açıdan incelenmesi
- Tez No: 436635
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA REZZAN SİLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Değişen dünya düzeni içerisinde, Marksizm felsefi ve politik bir düşünce olarak bazı kazanımlar elde etmiştir. Karl Marx ve Friedrich Engels'in temellerini attığı Marksist düşünce, Antonio Gramsci ve Louis Pierre Althusser gibi önemli teorisyenler ışığında yeniden yorumlanmıştır. Bu bağlamda, Elizabeth Gaskell'ın Mary Barton (1848), Ruth (1853) ve North and South (1855) adlı romanları incelenmektedir. North and South adlı romanda, Marx ve Engels'in tartıştığı kavramlar olan ekonomik altyapı ve üstyapı ilişkisi, yabancılaşma, metalaşma ve meta fetişizmi gibi kavramlar irdelenerek, diğer romanların yorumlanmasına Marksist bir altyapı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Gaskell'ın Mary Barton adlı romanı ise, Antonio Gramsci'nin geliştirdiği hegemonya, ideoloji ve karşıt hegemonya gibi kavramlar ışığında irdelenmektedir. Bu çerçevede, Louis Althusser'in devletin ideolojik aygıtları, devletin baskı aygıtları gibi kavramları Gaskell'ın Ruth adlı romanında tartışılmaktadır. Romanlara farklı Marksist düşünürlerin görüşleri ışığında yaklaşılarak, Marx'ın üst yapısal olarak tanımladığı kültür, eğitim ve dil gibi kavramların ideolojik olduğu ve Elizabeth Gaskell'ın adı geçen romanlarında, bu kavramların kapitalist sistemin devamlılığında ne derece etkili olduğu görülmektedir. Tartışılan romanlar ve dönemin koşulları da dikkate alınarak, Elizabeth Gaskell'ın bir entelektüel olarak dönemin mevcut hegemonyasına karşı tutumu ile ilgili bir sonuca varılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Marxism as a philosophical and political thought has obtained gains within the changing world system. This thought system, for which Karl Marx and Friedrich Engels laid the foundation, is reinterpreted by some theoreticians such as Antonio Gramsci and Louis Pierre Althusser. In this regard, Elizabeth Gaskell's Mary Barton (1848), Ruth (1853) and North and South (1855) are discussed in this thesis. In North and South, the Marxist concepts of economic base and the superstructure, alienation, commodification and commodity fetishism are some of the terms which are analysed to form a Marxist base for studying other novels, namely Mary Barton and Ruth. Gaskell's Mary Barton is studied with reference to Gramscian terms of hegemony, ideology and counter hegemony. Within this context, Louis Althusser's concepts of ideological state apparatuses, repressive state apparatuses and related terms are examined in Ruth. By commenting on the novels with the ideas of different Marxist thinkers, it is understood that the superstructural elements such as culture, education and language are also ideological concepts which serve for continuity of the capitalist system. Taking the novels discussed and the conditions of the period into consideration, it is tried to come to a conclusion about the attitude of Elizabeth Gaskell as an intellectual, toward the period's existing hegemony.