Ön-ergenlerde (13-14 yaş) ego-santrik düşüncenin denetim odağı ile ilişkisinin incelenmesi
The investigation of the relationship with locus of control of pubescents's egocentric thought
- Tez No: 113874
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu araştırmada, 13-14 yaşındaki ön-ergenlerde ego-santrik düşüncenin denetim odağı ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, Konya Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı A. Hazım Uluşahin İlköğretim Okulunun 8. sınıflarından tesadüfi küme örneklem yöntemiyle seçilen 174 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada Denetim Odağı Ölçeği ve araştırmacı tarafından bu araştırma için hazırlanan Ego-santrik Düşünce Ölçeği kullanılmıştır. ölçeklerden elde edilen puanların ortalamaları değişken sayısına göre Kruskal=Wallis, varyans analizi ve t testi ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. Cinsiyete göre, Ego-santrik Düşüncenin anlamlı düzeyde fark olduğu ve kız ön- ergenlerin, erkek ön-ergenlere göre daha ego-santrik düşünceye sahip oldukları bulunmuştur Yaşa göre ise; 14 yaşındaki ön-ergenlerin, 13 yaşındaki ön-ergenlere göre daha ego- santrik düşünceye sahip olduğu bulunmuştur. Ön-ergenlerin kardeş sayısı, ailede kaçıncı çocuk olduğu ve 1. yada sonraki kardeş olmasına göre ise ego-santrik düşünce düzeylerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. ön-ergenlerin ego-santrik düşünce düzeylerine göre, denetim odağı puanlarının ise anlamlı düzeyde farklılaşmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY In this research were examined, pubescents's (13-14 years old) egocentric thought was related with locus of control 174 pubescent who were currently 8. classroom' student in A. Hazım Uluşahin Elemantary Education School, Konya Educational Authorities were selected as subject In this study, the research instruments consist of“Locus Of Control Inventory”and for this research“Egocentric Thought Inventory”developed by the researcher (2000). The scores received from the inventories were analyzed by using“ Kruskal-Wallis Technique”,“ Variance Analysis Technique”and“t Test”to find out whether there are significant relationships between the variables or not. The research findings were summarized as follows ; In terms of gender, the level of egocentric thought differed between male an female pubescent. In terms of age, 14 years old was more level of egocentric thought than 13 years old putrescents have found. The level of egocentric thought wasn't different from the numbers of brother, "Which child in your family5' and first or following child in pubescents's. Pubescents's level of egocentric thought wasn't different from locus of control poins have found.