Madde kullanım bozukluğu olan ergenlerde aile süreçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of family processes in adolescents with substance use disorder
- Tez No: 644153
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SATI DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışma, madde kullanım bozukluğu olan ergenlerin aile süreçlerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı tipte kesitsel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, çalışmanın yapıldığı dönemde Ege Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı EGEBAM ve ÇEMATEM'e başvuran aileler ve madde kullanım bozukluğu olan çocukları (14-18 yaş) oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş olup, araştırmanın yürütüldüğü süreçte (6 ay) başvuru yapan ve araştırmayı kabul eden aile ve ergenlerin tümü örnekleme alınmıştır (aileleri katılımayı kabul etmeyen ve ailesine ulaşılamayan çocuklar araştırma dışında bırakılmıştır), toplam 155 ebeveyn ve 155 ergen ile çalışma tamamlanmıştır. Araştırma verileri,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Aile Değerlendirme Ölçeği”,“İletişim Ölçeği”ve“Ergen Aile Süreci Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirmesinde“Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Independent sample t-test, Mann Whitney-U, Bonferroni, Kruskal Wallis-H, ANAVO ve korelasyon”analizleri kullanılmıştır. Çalışmanın G*power. 3.1.9.(G*Power;universitat- Düsseldorf; Almanya) programı kullanılarak hesaplanmıştır. Araştırmada tip-I hata miktarı α.=0.05; testin hedeflenen gücü 1- ẞ,=0.80 olarak tespit edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan ergenlerin yaş ortalaması 16.3 ± .80 ve ebeveynlerin yaş ortalaması 35.8 ± 5.9'dur. Aile değerlendirme ölçeği puanları tüm alt ölçeklerde 2'nin üzerindedir ve aile işlevlerinde sağlıksızlığa doğru bir gidişin göstergesi olduğu kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the family processes of adolescents with substance use disorder. Methods: The research is a descriptive cross-sectional study. The universe of the study consists of the families who applied to EGEBAM and ÇEMATEM affiliated to Ege University Rectorate at the time of the study and children with substance use disorders. Sampling was not selected in the study, and all of the families and adolescents (11-18 years) who applied and accepted to work during the study (6 months) were included in the study. Families who refused were not included in the study, and the study was completed with a total of 155 parents and 155 adolescents who applied to two institutions by excluding the family of 7 adolescents because they could not be reached. The research data were obtained using the“Introductory Information Form”,“Family Assessment Scale”,“Communication Scale”and“Adolescent Family Process Scale”developed to evaluate the adolescent family process.“Independent sample t-test, Man Whitney-U, Bonferroni, Kruskal Wallis-H test and ANAVO”tests were used to analyze the data. G * power of the study. 3.1.9. Calculated using the program (G * Power; universitat- Düsseldorf; Germany). The amount of type-I error in the study was α. = 0.05; The targeted power of the test was determined as 1- ẞ, = 0.80. Results: The mean age of the adolescents participating in the study is 16.3 ± .80 and the average age of the parents is 35.8 ± 5.9. Family assessment scale scores are above 2 in all subscales and are considered to indicate a trend towards ill health in family functions.