Yatılı ilköğretim bölge okulu (YİBO) ve normal okullara devam eden ergenlerde mizah duygusu ile benlik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The study on the relationship between sense of humuor and the perception of individualizm on adolescents in boarding schools (YIBO) and normal schools
  1. Tez No: 249716
  2. Yazar: HASİBE KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NADİR ÇELİKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın genel amacı Yatılı İlköğretim Bölge Okulu ve İlköğretim Okullarına devam eden ergenlerde mizah duygusu ile benlik algısı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma Çorum ili Kargı İlçesine bağlı iki Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) ile aynı ilçede bulunan iki normal ilköğretim okulunun yedinci ve sekizinci sınıflarına devam eden 13-14 yaş gruplarındaki toplam 340 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada, ergenlerin mizah duygusunu ölçmek amacıyla Oral (2004) tarafından geliştirilen ?Ergenlerde Mizah Ölçeği? ile İnanç tarafından geliştirilen (1988) tarafından geliştirilen ?Offer Benlik Algısı Ölçeği? kullanılmıştır. Bu ölçeklere ek olarak, ergenlerin demografik bilgilerini elde edebilmek için araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında araştırmaya katılan ergenlerin orta düzeyde mizah anlayışına sahip oldukları bulunmuştur. Ergenlerin mizah düzeyleri cinsiyet değişkeni açısından karşılaştırıldığında erkek öğrencilerin kızlara göre daha yüksek mizah duygusuna sahip olduğu saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre normal okullarda okuyan öğrencilerin YİBO'da okuyan öğrencilere göre daha esprili oldukları bulunmuştur. Kız ve erkek öğrencilerin benlik algıları arasında önemli bir farklılık görülmemiştir. Öte yandan, YİBO ve normal okullarda okuyan öğrencilerin; benlik algısı düzeyleri arasında dürtü kontrolü, baş etme gücü, ruh sağlığı açısından anlamlı bir farklılık bulunmuş diğer konularda ise farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to display the reletionship between the sense of humour and perception of ego in adolescents who are in boarding and primary schools. The research was conducted on total seventh grade 340 students aged 13 ? 14 in two boarding regional schools and two normal primary schools in Kargı, Çorum. In research, ?Humuor scale in adolescents? which was developed by Oral (2004) and ?Offer the scale of perception of ego? which was developed by İnanç (1988) was used. In addition to these scales, ?personal information form? which wad developed by the researcher was used in order to obtain the demographic information of the adolescents. When looked at the results of the research, it was found that the adolescents subjected to the research had a middle level of sense of humuor. When the level of humuor of adolescents and variable of gender is compared, it was found that male students have higher sense of humuor than females. According to the results obtained from the research, it was found that students who are in the normal schools are wittier than those who are in boarding schools. No important difference between the perception of ego of male students and perception of ego of female was seen. On the other hand, a notable difference on level of perception of ego level, stimulus control, power to cope with, mental health was found, it wasn?t found difference in another issues.