İnternet ve ergenler: İnternet kullanan ergenlerin psiko sosyal özellikleri ve internetin gençler üzerindeki etkileri
Internet and teenagers: Teenagers, who use internet, psycho-social features and internets effects on teenagers
- Tez No: 113914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
n ÖZET Bu araştırmada İnternet kullanan ergenlerin psiko-sosyal özellikleri ve İnternet'in gençler üzerindeki etkileri, araştırılmıştır. Araştırma tarama modelinde olup İnternet'in İnternet kullanan ergenlerin üzerindeki etkileri ve İnternet kullanan ergenler ile İnternet kullanmayan ergenlerin psiko-sosyal özellikleri çeşitli değişkenler açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu araştırma, Konya ve Aksaray illerindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki ergenler ile İnternet kafelerdeki İnternet kullanan 1024 ergen üzerinde yapılmıştır. Araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen“İnternet'in Ergenler Üzerindeki Etkisini Değerlendirme Anketi”kullanılmıştır. Tarama niteliğindeki bu araştırmanın verileri frekans ve yüzdelik teknikleriyle analiz edilmiştir. Analizler sonucunda; ergenlerde İnternet kullanım oranının yüksek olduğu, İnternet'i en çok erkeklerin kullandığı, İnternet'in en çok İnternet kafelerde ve eğlence amaçlı kullanıldığı görülmüştür. Bununla beraber İnternet'in, İnternet kullanan ergenleri özellikle insan ilişkilerinde olumlu yönde etkilediği, ergenlerin sosyal becerilerini geliştirdiği tespit edilmiştir. İnternet kulanan ergenler insan ilişkilerinde ve özellikle karşı cinsle ilişkilerinde daha rahattırlar. Chat yapan ergenler ise insan ilişkilerinde ve karşı cinsle ilişkilerinde daha rahatken yakın çevreleriyle ve özellikle aileleriyle ilişkilerinde problem yaşamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this research teenagers', who use Internet, psycho-social features and Internet's effects on teenagers are searched. The research is a scanning model and Internet's effects on teenagers who use Internet and teenagers' who use Internet and who do not use Internet psycho-social features are scanned by different variables as comparable. This research was done 1024 teenagers who use Internet in Internet cafes and on teenagers who attend primary and secondary schools which depend Ministry of National Education in Konya and Aksaray.“The evaluation questionnaire of the effect of the Internet on teenagers”has been used in this research by the researcher. This scanning rearch's results were analyzed by frequency and percentage techniques. Having the analyze results, it was seen that teenagers' Internet usage is high and Internet is used mostly in Internet cafes and for entertainment purposes. And also, it was seen that Internet affects teenagers who use Internet in a positive way especially in personal relationship and it makes development teenagers' social abilities. Teenagers, who use Internet are more relaxed in personal relationship, especially in relationship with oppositte sex. While teenagers, who chat, are more relaxed in personal and oppositte sex relationship, they have problems with their close environment and especially with their families.