12-18 yaş arası ergenlerde internet bağımlılığında sosyal karşılıklılık ve yordayıcı faktörlerin değerlendirilmesi
Defining social reciprocity deficits in internet addiction: Evaluation of problematic internet user (PIU) adolescents in a university outpatient clinic
- Tez No: 385176
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Giriş ve Amaç: İnternet bağımlılığı; internetin așırı kullanılması, internet kullanım isteğinin önüne geçilememesi, internete bağlı olmadan geçirilen zamanın önemini yitirmesi, internetten yoksun kalındığında așırı sinirlilik hali ve saldırganlık olması ve kişinin iș, sosyal ve ailevi hayatının giderek bozulması olarak tanımlanabilir. Birçok çalışmada internet bağımlılığının psikososyal açıdan çocuk ve ergenlerin ruh sağlığını olumsuz yönde etkilediği ve sosyal gelişim üzerinde olumsuz etkileri olduğu gösterilmiştir. Yazında, çocuk ve ergenlerde görülen internet bağımlılığı ve sosyal karşılıklılığın ilişkisini araştıran bilimsel çalışmaya rastlanmamıştır. Tez çalışmasında ergenlerde internet bağımlılığında sosyal karşılıklılık, beden ve ruh sağlığı, benlik algıları, ergenlerin günlük hayatta yaşadıkları zorlukların; eşlik eden psikopatoloji bağlamında değerlendirilmesi ve normal kontrollerle karşılaştırılması planlandı. Yöntem: Olguların sosyodemografik özellikleri ayrıntılı bir formla, klinik değerlendirmeleri Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli ile, duygusal ve davranışsal sorunları Güçler ve Güçlükler Anketi ile, sosyal karşılıklılıkları Sosyal Cevaplılık Ölçeği ile, benlik algıları Piers-Harris Çocuklar İçin Öz-Kavramı Ölçeği ile, internet bağımlılığı İnternet Bağımlılığı Ölçeği ile, olumsuz yaşam olayları Olumsuz Hayat Olayları Listesi ile değerlendirilmiştir. Sonuç ve TartıĢma: Bu çalışmada, sosyodemografik değişkenler ile internet bağımlılık durumu arasındaki ilişkiler ve internet bağımlılığını yordayıcı etmenler çerçevesinde sosyal karşılıklılık, benlik saygısı ve psikopatoloji birlikteliği incelendi. Çalışmada 45 Patolojik İnternet Kullanımı (PİK) olgusu ve 30 kontrol değerlendirildi. Çalışma grubunun yaş ortalaması 13.73±1.33; kontrol grubu yaş ortalaması ise 14.4±0.86 idi. Patolojik internet kullanan olguların kontrol grubuna kıyasla sigara ve enerji içeceğini daha fazla kullandığı, daha sık uyku bozukluğu yaşadığı, sosyal becerilerinin daha zayıf olduğu, daha fazla olumsuz yaşam olayı deneyimlediği, benlik algılarının daha düşük olduğu, duygusal ve davranışsal sorunlarının fazla olduğu görülmüştür. Ayrıca, internet bağımlılığı olgularında Depresif Bozukluk, Anksiyete Bozukluğu, DEHB gibi psikiyatrik hastalıkların kontrol grubuna kıyasla daha sık görüldüğü saptanmıştır. İnternet bağımlılığı için risk etmenleri incelendiğinde; sosyal cevaplılık becerisinin zayıf olması, erken yaşta internet kullanımına başlama, enerji içeceği kullanma, psikiyatrik tanı alma ve evde internet bağlantısının varlığının internet bağımlılığını yordayan etmenler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Internet addiction can be defined as excessive use of internet, inability to avoid the desire of internet use, the loss of importance of the time spent disconnected to the internet, excessive nervousness and aggression when deprived of the internet and the deterioration of person's work, social and family life. Many studies have shown that internet addiction affects the psychosocial aspects of child and adolescent mental health in a negative way and have negative impacts on social development. There are not any study which has already investigated the relation between the internet addiction in children and adolescents and social reciprocity, in the literature. Our study has been planned to evaluate social reciprocity, physical and mental health, self-perception, and the daily life difficulties of children and adolescents in the context of the accompanying psychopathology and comparison with the normal controls Method: Parents completed a detailed form for sociodemographic characteristics of the participants, Strength and Diffuculties Questionnare for affective and behavioral problems, Social Reciprocity Scale for social reciprocity, Pier – Harris‟s Self Concept Scale for self perception, Internet Addiction Scale for internet addiction, Negative Life Event List for negative life event Diagnoses were established by using the Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia Present and Lifetime Version. Also we measured Dıscussıon And Results:In this study, we examined the relationships between sociodemografic variables and internet addiction and social reciprocity, self perception and accompanying psychopathology in context of predictor factors of internet addiction. In the study, 45 pathologic internet users (PIU) cases and 30 control cases were evaluated. The average age of PIU was 14.4±0.86 and the average age of control group was 13.73±1.33. In the groups that having limited symptoms and internet addicted have more smoking cigarettes and drinking energy drinks, sleep problems, experiencing negative life events, emotional and behavioral problems and poor social skills and low self perception compared to control groups. Furthermore we found that depressive disorder, anxiety disorder and ADHD are more frequently in internet addicted cases. The risk factors for internet addiction are poor social response skills, beginning to use internet at younger age, drinking energy drinks, having another psychiatric diagnose and having internet connection in the house.