Spirulina sp. (cyanophyceae) kültürü üzerine araştırmalar
Researches about Spirulina sp. (cyanophyceae) culture
  1. Tez No: 114049
  2. Yazar: GÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA CİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET SPİRULİNA SP. (CYANOPHYCACE) KÜLTÜRÜ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR YILDIZ, Gül Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Semra CİRİK Eylül 2001, 58 Sayfa Spirulina alginin kolay kültüre alınabilmesi, kısa zamanda yüksek biyomasa ulaşması nedeniyle dünyadaki birçok ülke bu algi ticari olarak üretmektedir. Spirulina algi zengin protein, yağ asidi, vitamin, mineral renklendirici içeriği ile besin değeri yüksek olan bir mikroorganizmadır. B u alg insan besini açısından öneminin yanı sıra son yıllarda hayvan beslemede de kullanılmaktadır. Spirulina algi içeriğindeki zengin B-karoten ve %60-70'e varan protein içeriği ile karma yemlerde kullanılmaktadır. Büyükbaş, kanatlı ve pek hayvanlarında büyümeyi hızlandırdığı, pigmentasyonu arttırdığı tespit edilmiştir. Son yıllarda akuakültürde renklendirici özelliğinin yanı sıra e kalitesini arttırıcı ve hastalıklara karşı direnç kazandırıcı özellikleri ile terci) edilmektedir. Ayrıca kültür balıklarına doğal besin zincirinde bulunan faka ticari yemlerle sağlanamayan esansiyel nütriyentleri kazandırdığı tespit edilmiştir. Anahtar sözcükler : Spirulina kültürü, akuakültür.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT RESEARCHES ABOUT SPIRULINA SP. (CYANOPHYCEAE) CULTURE YILDIZ, Gül MSc in Civil Eng Supervisor : Prof.Dr. Semra CİRİK September 2001, 58 Pages Spirulina algae cultivated so easily and reaches high biomass in a sho time period so this many countries produce algae as a commercial produc Spirulina algae has high nutrient content with it's rich protein, fatty acu vitamin, mineral and pigment ingredients. In addition to this it's importanc being human nutrient, in recent years it has also same importance in anim nutrition. By using of Spirulina algae, with it's high p carotene and prote content up to 60-70%, in mixed foods determined that this algae accelerot< the growth rate and incread the pigmentation in ruminants, poultry and p animal. In recent years Spirulina also gets place in aquaculture for i pigmentation and in addition to this, its also as helps improving meat quali and resistance against diseases in aquaculture. It's also proved that Spirulit contains the essential nutrients which are normally finding in natural nutritk chain but not in commercial feeds. Keywords : Spirulina culture, aquaculture