2-phenoxyethanol'ün farklı sıcaklık ve konsantrasyonlarda çipura (sparus aurata, L) balıkları üzerindeki anestezik etkisi
Anaesthetic effects with different temperatures and concentrations of 2-phenoxyethanol on the gilthead sea bream (sparus aurata, L)
  1. Tez No: 114048
  2. Yazar: ELİF TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞAHİN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
V ÖZET 2-PHEN0XYETHAN0U ÜN FARKLI SICAKLIK VE KONSANTRASYONLARDA ÇİPURA {Sparus aurata, L.,) BALIKLARI ÜZERİNDEKİ ANESTEZİK ETKİSİ TERZİOGLU, Elif Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Şahin SAKA Ağustos 2001, 37 Sayfa Bu çalışmada, son yıllarda yetiştiriciliğine büyük önem verilen ve ekonomik bir tür olan çipura (Sparus aurata, L.) üzerinde farklı sıcaklık ve dozajlarda 2-phenoxyethanol (2-PE)' ün anestezik etkisi çalışılmıştır. Denemeler 180 adet çipura (min. 90 gr, maks. 110 gr) üzerinde ve doğal deniz suyu sıcaklığında (A grubu: 13.5-14.5 °C; B grubu: 23.5-24.5 °C) gerçekleştirilmiştir. Balıkların uygun indüksiyon ve iyileşme zamanları değişik dozajlarda (0.1, 0.2, 0.3, 0.4, 0.5, 0.6, 0.7, 0.8 ve 0.9 ml/lt) tespit edilmiştir. 2-PE' ün artan konsantrasyonlarında tüm balıkların indüksiyon zamanları giderek azalmış, iyileşme zamanları iseVI artmıştır. Her bir dozajda indüksiyon sırasında bireyler arasında önemli farklılıklar meydana gelmiştir. A deneme grubunda ilk iki dozajın (0.2 ve 0.3 ml/lt) birbirleri ve diğer tüm dozajlarla arasındaki değişim önemli bulunmasına rağmen (p0.05, Duncan Çoklu Genişlik Testi).
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT ANAESTHETIC EFFECTS WITH DIFFERENT TEMPERATURES AND CONCENTRATIONS OF 2- PHENOXYETHANOL (2-PE) ON THE GILTHEAD SEA BREAM (Sparus aurata, L.) TERZİO?LU, Elif MSc in Civil Eng. Superviser Assoc. Prof. Dr. Şahin SAKA August 2001, 37 pages In this study, different anesthetic effects with different temperatures and concentrations of 2-Phenoxyethanol (2-PE) were studied on the gilthead sea bream (Sparus aurata, L) which is the one of the main species of fish culture and in the last few years. The experiments have used a total of 180 gilthead sea bream (min. 90 g, max. 110 g) were carried out in natural sea temperatures (experimental groups A: 13.5- 14.5°C; experimental groups B: 23.5-24.5°C). Induction and recovery times of all fishes were estimated at nine different dosage levels (0.1, 0.2, 0.3, 0.4, 0.5, 0.6, 0.7, 0.8 and 0.9 ml/It).