Türkiye'de üretilen spirulana (Arthrospira) platensis'in antitümoral aktivitesinin farelerde araştırılması
Investigation of antitumoral activity in mice of spirulina (Arthrospira) platensis which produced in turkey
  1. Tez No: 672783
  2. Yazar: HÜSEYİN TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN, DOÇ. DR. SİBEL BAYIL OĞUZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Spirulina platensis, Cyanophyceae sınıfında yer alan ve vitamin, minarel ve protein bakımından zengin olan bir besindir. Çalışmamızda kullanılan Ehrlich Asit Tümörü (EAT) farelere özgü, transplantasyon yeteneğine sahip deneysel bir tümör modelidir. Çalışmada S. platensis.'in değişik dozlardaki (200 mg/kg – 800 mg/kg) etkinlik ve tedavi edici özellikleri araştırılmıştır. Çalışmamız 7 gruptan ( n=6) oluşmaktadır ve toplam 42 adet Balb-C fare kullanılmıştır. Deney gruplarındaki hayvanlara EAT intrapritonal olarak uygulanmıştır ve S. platensis gavaj yoluyla verilmiştir. Deney sonunda farelerden giotin yöntemiyle alınan kanlardan biyokimyasal parametrelere (TAS, TOS, ALT, AST) bakılmıştır. Hayvanlardan böbrek, mide, ince bağırsak ve kalın bağırsak dokuları alınarak, dokularda tümör gelişiminin olup olmadığı ışık mikroskobu yardımı ile patolojik olarak, değerlendirilmiştir. Deney süresince tüm gruplardaki deney hayvanları günlük olarak tartılmış ve ağırlık değişimleri kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Spirulina platensis is a food that belongs to the Cyanophyceae class and is rich in vitamins, minerals and proteins. Ehrlich Acid Tumor (EAT) used in our study is an experimental tumor model with transplantation capability specific to mice. In this study, the efficacy and therapeutic properties of S. platensis at different doses (200 mg / kg - 800 mg / kg) were investigated. Our study consists of 7 groups (n = 6) and a total of 42 Balb-C mice were used. Animals in the experimental groups were administered EAT intrapritoneally and S. platensis was administered by gavage. At the end of the experiment, biochemical parameters (TAS, TOS, ALT, AST) were examined from the blood taken from mice by the giotin method. The kidney, stomach, small intestine and large intestine tissues were taken from the animals and the presence of tumor development in the tissues was evaluated pathologically with the help of light microscopy. During the experiment, the experimental animals in all groups were weighed daily and weight changes were recorded.