Türkiye'de su ürünleri av yasakları
Fisheries bans in Turkey
- Tez No: 114079
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CENGİZ METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
V ÖZET 80'li yıllarda gelişme gösteren Türkiye balıkçılığı, 90'lı yıllara gelindiğinde büyük bir düşüş göstermiştir. Bunun nedenlerinin başında aşın avcılık, av yasaklarının gerek yetersizliği gerekse düzenli bir şekilde uygulanamaması. Bu çalışmada Türkiye'de uygulanan balıkçılık av yasaklan incelenerek eksikliklerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçlan halen yürürlükte olan kanun, genelge, mevzuat ve sirküler incelemeye alınmıştır. Avrupa balıkçılık politikasının ana hatları da tez de sunulmuştur. Bu çalışma Türk Balıkçılık Politikası'nın hem yazılı metninde hem de uygulamasında boşluklar olduğu sonucuna varmıştır. Anahtar Sözcükler : Su Ürünleri, Av Yasaklan, Sirküler
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Turkish Fisheries which showed a development in 1980s, showed an important decline in 1990s. The main reasons for these are overfishing, insufficient regulation and their gaps in control mechanisms. This study analise the Turkish Fisheries Regulations and aims to point their weaknesses. Outlines of European Fisheries Policy is also presented in the thesis. The study cacludes that there are major gaps in both text and application of Turkish Fisheries Policy. Key words : Fishereis, Fisheries bans, circular