İzmir-Muğla karayolundaki park ve reakreasyon (dinlenme) yerlerinin planlanması ile ilgili araştırmalar
Investigations about planing of parks and resting areas along the road between İzmir and Muğla
- Tez No: 114092
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET İZMİR MUĞLA KARAYOLUNDAKİ PARK VE REAKREASYON (DİNLENME) YERLERİNİN PLANLANMASI İLE İLGİLİ ARAŞTIRMALAR AİDANİ, BASSAM Yüksek Lisans Tezi, Peyzaj Mimarlığı Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Mehmet Köseoğlu Mart 2001, Sayfa 70 Yaşadığımız dünyada son 30-40 yıl içinde giderek etkinliğini arttıran bir turizm olgusu vardır. İç ve dış turizmde karayollarının birinci derece aracı olduğu gerçeği görülmektedir. Karayolları, bir ülkenin yaşamında sosyo-ekonomik ve sosyokültürel açıdan her daim etkinliğini kurmasının yanı sıra özellikle gelişim çabası içindeki ülkelerde kalkınmayı destekleyici bir kaynak olarak turizm gelirlerine olumlu bir katkıda bulunmaktadır. Karayollarından beklenen verimi alabilmek planlı ve sistemli bir çalışmanın yapılmasına bağlıdır. Bu çalışmalar arasında yol boyu park ve dinlenme yerlerinin bulunması gerekmektedir.Gelişmiş ülkelerde bu tür çalışmalar çok uzun yıllardan beri yapılmasına karşın ülkemizde planlı ve sistemli çalışmaların gelişme gösterdiği söylenemez. İhtiyaçları karşılamak amacıyla yapılan birkaç örnek dışında, kendiliğinden oluşmuş doğal su kaynakları, çeşme başı, ağaç altı gibi yerler güvenlik açısından son derece sakıncalı ve hiçbir donanımı bulunmayan ilkel dinlenme noktalan mevcuttur. Oysaki Karayollarımızın geçtiği yerler peyzaj için oldukça elverişli bir potansiyele sahiptir. İnsan ve taşıt gereksinimleri için böyle bir potansiyele sahip Karayollarımızda trafik güvenliğimizin sağlanması, insanların fazla yorulmadan seyahat edebilmesi ve dinlenebilmesi için geliştirilme ve düzenleme önlemlerinin alınması ile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATIONS ABOUT PLANING OF PARKS AND RESTING AREAS ALONG THE ROAD BETWEEN İZMİR AND MU?LA AİDANİ, BASSAM Msc in Landscape Architecture Supervision Prof. Dr. Mehmet Köseoğlu March 2001, 70 pages Last in 30 - 40 years there is an increase in tourism event in our world. It is seen that, in external and internal tourism, roads is the primary way. Roads satisfien to construct every preliminary effects of country according to social economic and social culture. Also roads are the sources of the developing countries that support to grawing by satisfying a positive contribution to tourism incomes. To get efficiency from road is dependent on works which must be done by systematicaly in these works there should be parks and resting places along the road. In developed countries, these kind of works have been done for years but in our country it is not said that these works are donesystematically. Except a few example, there are so many primitive placen which are near nature water resources and in forests are not safe for security. However, along roads there are puitable placen which have a potential for lands cape. If our roads that have such a patential for human and vehicle needs, satisfy traffic safety than people could travell easily.