Sosyal dışlanmanın çingene toplumu üzerine etkisi Muğla (Dibekdere Köyü) ve İzmir (Murtake mahallesi) örnekleri
The impact of the social exlusion on the gypsy society examples of Muğla ( Dibekdere Village) and İzmir ( Murtake neighborhood)
- Tez No: 578175
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Araştırma nüfusu Dünya çapında azımsanmayacak sayıda olan Çingene toplumunun maruz kaldığı sosyal dışlanmanın etkisini ortaya çıkarmak üzerine kurulmuştur. Bu bağlamda ağırlıklı Çingene vatandaşlarının yaşadığı iki farklı bölgede nitel araştırma metotları kullanılarak alan araştırması gerçekleşmiştir. Çalışmanın amacına uygun belirlenen sorular kartopu yöntemiyle ulaşılan Çingene vatandaşlara yöneltilmiştir. Ortaya çıkan veriler hem iki bölge arasında hem de genel Çingene toplumu araştırmaları ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın amacı var olduğu bilinen sosyal dışlanma olgusunun Çingeneler üzerinde nasıl etki yarattığı sorusuna cevap veren nadir çalışmalardan biri olduğu için önemlidir. Ayrıca her iki bölge içinde yapılan ilk araştırmadır. Bu araştırma sonucunda elde edilen bulgular ışığında Çingene toplumunun yaşamının her alanında karşılaştığı ön yargı ve ayrımcılığın en aza indirgenmesi amacıyla öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research is based on ferreting out the impact of the social exclusion on the gypsy community, whose population is a considerable number of people around the world. In this context, in two different regions that mainly gypsy citizens live, qualitative research methods were used. Questions determined in accordance with the purpose of the study were directed to gypsy citizens by the snowball method. The data obtained from the study were compared both between two regions and the investigations that are about gypsy citizens. The purpose of the study is important because it is one of the rare studies that respond to the question of how the phenomenon of social exclusion exists on gypsies. It is also the first study that carried out in both regions. In light of the results of this study, recommendations were made to minimize the prejudice and discrimination faced by the gypsy citizens in every aspect of life.