Time-resolved fluoroimmunoassay of cortisol and the effect of stress on serum cortisol levels
  1. Tez No: 11413
  2. Yazar: F.BELGİN ATAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN TEMİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı psikolojik stressin ortaya çıkardığı etkileri incelemektir. Bu nedenle Hacettepe üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Bölümüne baş vuran hastalar üzerinde çalışılmıştır. Başvuran hastalardan 5 ml kan alınmış ve ardından da anlık kaygı envanteri -formunu kendilerinin doldurması istenmiştir. Hastalar bir saat süreyle bekleme salonunda diğer hastalarla beraber bekletilmişler ve bu sürenin sonunda ikinci kan numuneleri alınmış kaygı testleri ise tedaviyi uygulayacak diş hekimi tarafından soruların karışık biçimde yönlendirilmesiyle uygulanmıştır. Toplanan kan numunelerinde serum kortizol düzeyi Time - Resolved Fluoroimmunoassay yöntemi ile ölçülmüştür. Bu yöntem Radioimmunoassay sisteminin getirdiği tüm dezavantajları ortadan kaldırmaktadır. Bu yöntemde işaretleme Europium chelatı ile yapılmakta ve ölçümlerde geri zemin -f luoresansının bitiminden sonra yapıldığı için sadece analizi yapılan maddenin miktarı ölçülmektedir. Anlık kaygı envanteri ise öner 'in skor laması kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda ikinci kortizol ve kaygı değerlerinde düşüş görülmüş ve istatistiksel olarak önemli bulunmuştur Bekleme ile hasta ortama uyum sağlamakta ve belirsizlik korkusunu yitirmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to investigate the derivation of Cortisol and anxiety score under stress. For this purpose blood samples are obtained from the patients who applied to Endodonty Clinic of Hacettepe University and asked to fill the questionary list of the anxiety scoring test. One hour after the first application second blood samples are determined but in this case the anxiety scoring questions are directed orally by the dentist who would make the dental medication. The serum Cortisol levels are measured by using Time - Resolved Fluoroimmunoassay which is one of the non - isotopic assay and already developed as an alternative to Radioimmunoassay. In this method the Europium Chelate is used as a label and the fluorescence is measured after a time elapsed from the excitation. Though the background which is originated from the sample is compleatly eliminated and the originated fluorescence is belong to the analyte. oner's anxiety scoring is used for the filled questionaries. The results indicate statistically significant decrease in post serum Cortisol and anxiety scores. Therefore it can be concluded that by waiting the patients lost their fear of unknown which the relaxation.