İşlenmiş natürel kuru kayısıların depolanması sırasında oluşan değişmeler
Changes in processed natural sun dried apricots during storage
  1. Tez No: 114124
  2. Yazar: MEHMET YILDIR YEYGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET İŞLENMİŞ NATÜREL KURU KAYISILARIN DEPOLANMASI SIRASINDA OLUŞAN DEĞİŞMELER YEYGEL, Mehmet Yıldır Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Bölümü Tez Danışmanı: Prof. Dr. Tomris ALTUĞ Mayıs 2001, 139 sayfa Bu araştırmada; iki farklı teknik ile zararlıları yok edilmiş (metil bromür ile fümigasyon ve dondurma), iki farklı ambalajlama tekniği ile ambalajlanmış (shrink ambalajlama ve modifîye atmosferde ambalajlama) ve iki farklı depolama sıcaklığında depolanmış (20±7°C ve 8±3°C) işlenmiş natürel kuru kayısıların 9 aylık depolanmaları sonucunda kalite kriterlerindeki değişim araştırılmıştır. Araştırmada incelenen; akar ve kurt, nem, su aktivitesi (aw), toplam titre edilebilen asittik, toplam şeker, renk ölçümü, doku ölçümü ve duyusal özelliklerin değişimi açısından iki farklı zararlıları giderme tekniği arasında istatistiksel olarak (a
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CHANGES IN PROCESSED NATURAL SUN DRIED APRICOTS DURING STORAGE YEYGEL, Mehmet Yıldır MSc in Food Eng. Supervisor: Prof. Dr. Tomris ALTUG May 2001, 139 pages In this study, the effects of the changes in quality criteria of processed natural sun dried apricots that were disenfected by two different techniques (fumigation by methyl bromide and freezing), packaged by two different methods (shrinking and modified atmosphere packaging) and stored under two different temperatures (20±7°C and 8±3°C) were determined during 9 months of storage. The results of acarina and larvae, moisture, water activity (aw), total titratable acidity, total sugar, color measurement, texture measurement and sensory evaluation have shown that there were not significant (a