Baraj teknolojisinde yeni gelişmeler ve Türkiye'nin dünyadaki yeri
New development in the technology and the position of Turkey in the world
  1. Tez No: 114160
  2. Yazar: FERİT DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜMÜŞÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BARAJ TEKNOLOJİSİNDE YENİ GELİŞMELER VE TÜRKİYE'NİN DÜNYADAKİ KONUMU Ferit DAGDEVIREN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 2001, Sayfa:142 Barajların çok çeşitli faydaları ile birlikte uzun inşa süresi ve yüksek maliyetlerinin birlikte göz önünde bulundurulması, bu tesislerde düşünülebilecek maliyeti ve inşa süresini azaltan, verimi ve ömrü artıran yeni çalışmalar, baraj mühendislerinin ve ilgili kuruluşların çok önemli hedefleri arasına girmiştir. Üstelik bu tür araştırmalara duyulan gereksinim, teknolojinin gelişmesine rağmen daha da artmakta ve bu amaca dönük bütçeler de giderek büyümektedir. Bu düşünceden dünyada mevcut olan baraj tipleri ve bununla ilgili olarak son yıllarda uygulanan yeni teknolojiler, projelendirmede esas olan kriterlere göre incelenmiştir. Ardından Türkiye'deki baraj mühendisliğinin günümüzdeki durumu araştırılarak işletme, inşa ve proje aşamasında olan baraj ların dünyadaki emsalleriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu kriterlere göre, Türkiye'deki barajların son yıllardaki teknolojik gelişmelere uygunluğu irdelenerek, ülke ekonomisinde itici güç durumundaki barajların inşası ile ilgili alternatif yaklaşımların önerilmesi suretiyle ekonomik, güvenilir, uzun ömürlü baraj inşa etme faydasının sağlanması hedeflenmiştir. Barajlar; öncelikle tiplerine ve amaçlarına göre sınıflandırılmış, ardından ömürlerinin uzunluğu, ödenen para, taşınabilen risk düzeyi, aşırı yükleme veya doğal problemlere karşı güvenlik davranışı ve inşaat kolaylığı gibi ana ölçeklerle değerlendirilerek, ülkemiz ve baraj inşa amaçlan doğrultusunda uygun tip, teknik ve teknolojinin önerilmesi yapılmıştır. Bu çalışmayla, bu konuda yapılacak ciddi bir literatür ve kaynak birikimi de sağlanmış ve araştırmacılara sunulmuş olmaktatır. ANAHTAR KELİMELER: Baraj, RCC Teknolojisi, Su Kaynakları Yönetimi, Jeomambran. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis NEW DEVELOPMENT IN THE DAM TECHNOLOGY AND THE POSITION OF TURKEY IN THE WORLD Ferit DAGDEVIREN Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Civil Engineer 2001, Page:142 In addition to many benefit of dam and long construction period, high cost, many institutions an engineers have carried out some research to decrease the cost and construction time, increase the life and efficiency of the dams. The need for such research has always increase and more budged has been allocated despitethe tecnological innovation. In these regard, present types of dams, applied recent tecnologies, the criteria concerned during the project have been studied. Than, present stuations of the dam enginnering in Turkey has been investigated and the dams have been compared with the ones in the world, in terms of management, construction and design. According to these criteria; the recent technological development on the dams in Turkey have been studied and some altenative approaches for the construction have been suggested to built secure, long time and economical dams. The dams have been classified with respect to their times and purposes. Than the life span of the dam omount of money, level of risk, over loading and safety in case of natural problems ease of construction have been evaluated to purpose a suitable type of dam, suggest new technics and technologies for the dam construction in Turkey. In this study a vaste amount of literature and resources have been provided. KEYWORDS: Dam, RCC Technology, Water Resources Management, Geomambrane. IV