Atatürk Baraj gölünde kurulan balık üretim istasyonunun su kalite parametrelerinde meydana getireceği değişikliğin ve oluşturacağı kirlilik yükünün araştırılması
Investigation of the pollution load and the change in water quality parameters that will be caused by trout production station in Ataturk Dam reservoir
- Tez No: 114161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT ŞENEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ATATÜRK BARAJ GÖLÜNDE KURULAN BALIK ÜRETİM İSTASYONUNUN SU KALİTE PARAMETRELERİNDE MEYDANA GETİRECEĞİ DEĞİŞİKLİĞİN VE OLUŞTURACAĞI KİRLİLİK YÜKÜNÜN ARAŞTIRILMASI Dilek SINANMIŞ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Anabilim Dalı 2001, Sayfa: 71 Şanlıurfa'ya içme ve kullanma suyu sağlayacak olan Atatürk Baraj Gölü, henüz temiz özelliğini korumakla birlikte, çevre illerin hızlı sanayileşmesi ve nüfus artışı sebebiyle büyük bir kirlenme tehdidi altındadır. Araştırmanın konusunu oluşturan alabalık kafesleri Atatürk Baraj Gölünde, Bozova İlçesine 2 km mesafedeki Çatak Mevkisinde olup, Bozova Su Ürünleri MYO denetiminde üretime devam etmektedir. Kafeslerin kurulmasından sonra su kalite parametrelerinde meydana gelen değişikliği belirlemek amacıyla, balıkların yetiştirilmeye başlandığı Mart, Nisan, Mayıs ve ortamda balık bulunmayan Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında belirli parametrelerin analizi yapılmıştır. Sülfat, Nitrat, Nitrit, Amonyak, Fosfat, Toplam Fosfor, Toplam Azot, Klorür, KOİ ve Bulanıklık ölçümleri HRÜ Çevre Mühendisliği Laboratuarında gerçekleştirilmiş; Sıcaklık, pH, İletkenlik ve Çözünmüş Oksijen parametreleri göl ortamından numune alımında yerinde ölçülmüştür. Analiz sonuçlarına göre kafesler kurulmadan önceki su kalite parametrelerinin araştırma sonuçları ile karşılaştırılabilmesi için değişimler grafiklerle gösterilmiştir. Sonuçlar, özellikle ortamda kullanılmadan kalan yemden ve balıkların metabolik faaliyetleri sonucu oluşan atıklardan kaynaklanabilecek bir kirliliğin başlangıcını ortaya koymaktadır. Kafes dibinde yaz aylarına doğru yosun birikimi önemli düzeye ulaşmıştır. Ayrıca grafiklerin değerlendirilmesi neticesinde de balık kafeslerinden sonra kirletici parametrelerde belirli bir artış gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Atatürk Barajı, Göl, Alabalık Kafesleri, Su Kalitesi 1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF THE POLLUTION LOAD AND THE CHANGE IN WATER QUALITY PARAMETERS THAT WILL BE CAUSED BY TROUT PRODUCTION STATION IN ATATÜRK DAM RESERVOIR Dilek SINANMIŞ Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Environmental Science 2001, Page: 71 Atatürk Dam Reservoir which will provide drinking and using water to Şanlıurfa is clean presently but it's in the threat of serious pollution becouse of rapid industrialisation and increasing population of surrounding cities. The trout cages which are the subject of thesis has been going on to the production in control of Bozova Vocational Graduate School at“Çatak”far away 2 km to Bozova in Atatürk Dam Reservoir. Analysis of certain parameters was made in March, April, May that were the months for beginning of breeding the trouts and in June, July, August that were the months for non-existence of trouts in the cages. SO4, NO3, NO2, NH3, PO4, Total P, Total N, CI, COD and Turbidity analysis was made on the Environmental Engineering Laboratuary. Temperature, pH, Conductivity and DO parameters was measured in the reservoir at the same time of sampling. Variations was indicated with graphics to compare water quality parameters before the cages to the value which is found in the result of thesis analysis. The results have introduced beginning of a pollution in reservoir which should be caused especially by residual feed and wastes of metabolic activity. So blue-green algea concentration at the bottom of the cages reached to an important limit during the summer months. And increasing of pollutants has been determined after the trout cages, as a result of evaluation on graphics KEY WORDS: Atatürk Dam, Reservoir, Trout Cages, Water Quality