Vardiya sistemi ile çalışan hemşirelerin vardiya sisteminden kaynaklanan sorunlar hakkındaki görüşleri
The Views of the nurses working in relays on the effects of relay system upon the nurses
  1. Tez No: 11417
  2. Yazar: MÜJGAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN UYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Araştırma, Hacettepe Çocuk Hastanesi 'nde vardiya lara giren hemşi rel erin.vardiya sisteminin hemşireler üzeri ne yaptığı etkiler hakkındaki görüşlerini saptamak ve bu görüşler doğrultusunda hemşirelere yardımcı olmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı olarak planlanmıştı r.Araştır manın örneklemini çocuk hastanesinde vardiyalara giren hem şireler oluşturmuştur.Veri toplamak amacı ile hemşirelerin bağımsız özelliklerini içeren ve vardiya sisteminden kaynak lanan etkiler hakkındaki görüşlerini ortaya çıkaracak soru ları içeren soru kağıdı kul lanı lmıştır.Veriler.yüzdel ik,Ki - Kare ve Fisher testi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucuna göre hemşirelerin büyük bir kısmı.vardiya sistemiyle çalışmanın sosyal yaşantılarını, uyku düzenlerini etkilediğini bel irtmişlerdir.Hemşirelerin çalışma saatlerinden arta kalan zamanlarını dinlenmekle ge çirmelerine rağmen, yeteri i dinlenemedikl eri sonucuna varılmıştır.Nöbet1erin düzensiz, el eman sayısının yetersiz.bekâr hemşirelerin kaldığı lojman ortamının dinlenmek için yeterli olmadığı bulunmuştur.daha düzenli çalışma saatleri, uygun lojman ortamı, bazı sosyal aktivitel erin uygun saatlerde- so - düzenlenmesine ihtiyaçları olduğu gözlenmiştir. Araştırmadan çıkan sonuçlara yönelik, soruna çö züm getirecek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Views Of The Nurses Working In Relays On The Effects Of Relay System Upon The Nurses. ABSTRACT This research is made to determine the views of the nurses wor king in realys in Hacettepe Pediatric Hospital on the effects of relay system upon the nurses and to help the nurses in the direction of these views. The research is planned to be descriptive. The nurses working in realys in Pediatric Hospital are taken as a sample in this research.A quest i - naire including the particulars of nurses, which aims to put forward the views of them about the effects of relay system, is used for the purpose of data col lection.Data is evaluated by percentile,Ki-Kare and Fisher test. According to the results of the recearch, most of the nurses pointed out that to work in relay system effected their social life and they couldn't have a refular sleep. It is concluded that the nurses could not rest adequately inspite of the fact that they spend their spare times by resting. It is observed that the turns are irregular, amount of personnel is insuf ficient and the medium for accomodation of nurses is inadequate for resting. It is reen that they need a more refular working time, appropriate medium for accomodation, refular social activities. Suggest i ons are brought regarding the solution of the problems put ferward with reference to the research.