Hastanelerde maliyet muhasebesi modeli geliştirme ve hemodiyaliz seans maliyeti örnek uygulaması
- Tez No: 11418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOKAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Hastaneler, belirli düzeydeki sağlık hizmetlerini en düşük maliyetle, maksimum nicelikte üretmesi beklenen kuru luşlardır. Diğer bütün kuruluşlar gibi hastanelerde ellerinde ki kaynakları rasyonel kullanmak zorundadır lar. Bu ise tüm fonksiyonlarda modern yönetim tekniklerinin uygulanması ile elde edilebilir. Bu tekniklerden biri olan maliyet muhasebesi yöneticilere plânlama, karar alma ve kontrol fonksiyonlarında yardımcı bir araçtır. Bu araştırmada Hacettepe üniversitesi Uygulama Hasta nesinin maliyet yapısı tanımlanmaya ve maliyet muhasebesi mo deli geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada Hacettepe üniversitesi Uygulama Hastane sinin 1988 yılına ait derlenebilen verileri kullanılmıştır. Malzeme giderleri, personel giderleri ve diğer giderleri ta nımlanmış ve bu giderlerin maliyet merkezlerine (bölümlere) dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Bölümlerde oluşan toplam ma liyetler, hizmet verdikleri diğer bölümlere uygun ölçütler kullanılarak dağıtılmıştır., Yatan hasta bölümlerinde topla nan maliyetler, kendi hizmet birimlerine göre dağıtıldığın da her türlü çıktı için maliyet hesaplanabilmektedir. Hemo diyaliz seans maliyeti bulunarak model tamamlanmıştır. önerilen bu modelin başarılı olması, uygun verilerin temin edilmesine ve bölümler arası hizmet transferlerinin miktar ve cins olarak ortaya çıkmasını sağlayacak bir bilgi sisteminin geliştirilmesine bağlıdır. 188
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hospitals are entities, expected to produce the best health care service at the lowest possible cost, in other words, like every other entity, hospitals are supposed to consume their resources rationally. This can only be achieved by sound management practices in all the major functions. In this aspect, cost accounting is an important tool for the managers planning, decision making and control. The aim of this study is to define the cost struc ture of H U. Hospital and to develop a cost accounting model. In the study, the available data of H.Uo Hospital for the year 1988 have been used. The material cost, the labor cost and all other costs have been defined and the allocation of these costs to the cost centers (departments) have been accomplished. "The total costs incurred in the departments have been allocated to the other departments to which services are provided, on the basis of appropriate criteria. The cost of all kinds of output can be computed when the sum of the costs of the inpatient clinics are allocated to the service units. The model is concluded calculating the cost of a session of hemodialysis. The successful application of the proposed model is dependent on two conditions. First, the availability of the appropriate data; second, the existence of an information system revealing the transfer of services (both in type and quantity) among the departments. 189