Özel ihtisas hastanelerinde maliyet hesaplama sistemi önerisi ve bir örnek uygulama
A Costing system for private hospitals and a sample application
  1. Tez No: 99746
  2. Yazar: SERDAR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Teknolojide ve buna bağlı olarak tıp alanında hızlı gelişmeler sağlık işletmelerinin verdikleri hizmetlerin de sayıca artmasına neden olmaktadır. Üstelik hizmetlerin sunulma yöntemleri de aynı şekilde giderek karmaşıklaşmakta ve hizmetlerin sunumunda teknoloji giderek daha yoğun olarak kullanılmaktadır. Hizmetlerin ve hizmetleri sunma yöntemlerinin hızla değişikliğe uğraması, hastane işletmelerinin de daha karmaşık yapılar olmalarına neden olmaktadır. Bu durum özel hastaneler için ele alındığında rekabetin de zorlayıcı gücü her zamandan daha fazla hissedilir hale gelmiştir. Bu nedenle özel hastaneler hem kaliteli hizmeti, kaliteyi feda etmeden makul fiyatlarla sunmak hem de ortaklarına ve çalışanlarını memnun edebilecek düzeyde kazanç sağlamak ve tüm bunları yerine getirirken de sağlık örgütlerinin çeşitli düzenlemelerine uymak durumundadırlar. Görüldüğü üzere özel hastaneler bir yandan sağlık hizmeti vermenin manevi doyumunu yaşamak bir yandan da kar amaçlı olduklarından işletmeciliğin doğası gereği varlıklarını mümkün olan en iyi şekilde devam ettirmek arzusundadırlar. Özel hastane yönetimlerinin bu karmaşık çevrede doğru kararlar alabilmeleri için gerekli olan en önemli bilgi kaynağı kuşkusuz maliyet muhasebesi sistemidir. Buradan hareketle, tezin birinci bölümünde öncelikle hastaneler ve maliyet muhasebesinin temel kavramlarına değinilmiş, ikinci bölümünde hastanelerde kullanılabilecek maliyet hesaplama sistemleri konusunda bilgiler verilmiş ve son bölümde de bir kalp hastalıkları hastanesinde geleneksel bir maliyet hesaplama sistemi uygulaması konulmuştur. Tezin uygulama bölümünde ayrıca hasta başına maliyet, hekim başına maliyet, hizmet başına maliyet, vb. pek çok kriterin aynı anda veritabanma eklenmesi yoluyla binlerce raporun üretilebilmesini sağlayacak bir raporlama modeli Microsoft Excel® yardımıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cost accounting is an essential part of healthcare management. As fixed payments for care of social security organizations in Turkey has taken hold, all private health care organizations have increased their focus on the measurement and control of costs to survive in the market. All healthcare managers, not just accountants, are becoming more and more aware of the importance of understanding as much about costs as they possibly can. The thesis is broken down into three sections. Section I, provides an introduction to helthcare sector, hospitals and main cost accounting concepts. Section II is organized to understand costing technics those are appropriate to use in hospitals, such as process, job-order and activity based costing methods. In the last section, a real life costing application is presented. In this section its aimed to provide the ways of generating cost accounting information for an hospital which is only specialized on hearth catheterization and open hearth surgery. Even its aimed to set Activity Based Costing in the beginning, the company's limited software condition just allowed to set a very successful traditional cost accounting system. The costing system which is in use now is generating timely and accurate cost information specially about material and labor usages in the sample hospital. In addition to system setting efforts, a reporting model is prepared by Microsoft Excel® which is providing cost data as cost by patient, cost by physician, cost by department, cost by procedure and etc.