Koyulhisar (Sivas) heyelanlarının incelemesi
Investigation of the Koyulhisar (Sivas) landslides
- Tez No: 114193
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. IŞIK YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Koyulhisar (Sivas) Heyelanlarının İncelemesi Hüseyin SENDİR Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Ânahilim Dalı Danışman: Y. Doç. Dr. Işık YILMAZ Geçmiş yıllarda, Koyulhisar' in kuzey bölümü birçok heyelanlardan etkilenmiştir. Oldukça yağışlı bir yıl olan 1998 ve 2000 yıllarında, değişik boyutlarda birkaç heyelan meydana gelmiştir. Bunlar genellikle şev hareketlerine eğilimli olarak bilinen İğdir kireçtaşlan, Erdembaba volkanikleri ve Yeşilce formasyonunda etkin olmuşlardır. Bu çalışmada, detaylı jeolojik, jeomorfolojik ve jeoteknik çalışmalar yapıldıktan sonra, Sivas' in kuzeydoğusunda yer alan Koyulhisar ilçesinde duraylılık koşullan tartışılmıştır. Çalışma alanındaki kayaçlar, faylanma etkisi ile oldukça kınklı çatlaklı bir özellik kazanmışlardır. Kaya kütlesi sınıflamasına (RMR) göre, çalışma alanındaki kayaçlar zayıftan (İğdir formasyonu) orta (Erdembaba ve Yeşilce formasyonu) ya kadar değişen sınıflarda değerlendirilmişlerdir. Kayaçlar SMR sınıflamasına göre ise; kısmen duraylı, kınklı, birçok kama türü yenilme sınıfında (Erdembaba ve Yeşilce formasyonu) ve duraysız, düzlemsel veya kama türü yenilme sınıfında (İğdir formasyonu) yer almıştır. Jeolojik ve jeomorfolojik çalışmalar, faylanma ve eklem özelliklerine bağlı olarak bozunma, dik topografya, suyun kınklar içerisine girmesi, tektonik aktivite ve ağır yağışın heyelanların oluşması üzerinde önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Kinematik analizlere göre; çalışma alanı içerisindeki potansiyel şev hareketleri, genellikle güneye doğru (GB ve GD) hakim olarak bulunmuştur. Bu yönler, çalışma alanındaki hakim şev yönleri ile benzerdir. Heyelanlar, düzlemsel, kama ve dairesel olarak sınıflandınlmışlardır. Çalışma alanındaki tüm heyelanlar, güneydeki Şıhlar fayı ile kuzeydeki Dumanlıca fayı arasında gözlenmiştir. Bu heyelanların tümünün kuzeyden güneye doğru Dumanlıca fayından Şıhlar fayına kadar uzanan bir fay içerisinde yer aldığı söylenebilir. ANAHTAR KELİMELER: Şev durayhlığı, heyelan, kaya kütlesi, kinematik analiz, Koyulhisar, RMR, SMR.
Özet (Çeviri)
Thesis Investigation of the Koyulhisar (Sivas) Landslides Hüseyin SENDİR Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Işık YILMAZ During the last years, the northern part of Koyulhisar has been affected by many landslides. In 1998 and 2000, which were very wet years, several landslides of different volumes occured. These mainly affected the Igdir formation, Erdembaba volcanics and Yeşilce formations, which are well known for being prone to slope movements of many types and sizes. Detailed geological, geomorphological and geotechnical surveys were carried out, and stability conditions in Koyulhisar village located NE of Sivas (Turkey) were discussed in this study. The rocks in the study area had been fractured by faulting. The rocks in the study area were classified from weak (Igdir formation) to medium (Erdembaba and Yeşilce formation) according to Rock Mass Classification (RMR). According to the SMR (Slope Mass Rating), rocks were in the class of partially stable, some joints or many wedges (Erdembaba and Yeşilce formation), and the class of unstable, planar or big wedges (Igdir formation). Investigations have shown that jointing and faulting in combination with persasive weathering, steep topography, water incisions, tectonic activity and heavy rainfall have played a significant role in the occurence of the landslides. According to the kinematical analyses, potential slope movements will threaten in the direction of S, SW and SE. These directions are similar to the principal slope directions in Koyulhisar. Landslides in the study area can be classified as; planar, wedge and circular. All the slope movements had been observed between Şıhlar fault in the south and Dumanlıca fault in die north, and it can be said that all slope movements placed in a base landslide from Dumanlıca fault to Şıhlar fault. KEY WORDS: Kinematical analyses, Koyulhisar, landslide, RMR, rock mass, slope stability, SMR.