Sivas-Koyulhisar bölgesinin jeolojisi ve gerçek zamanlı kinematik (RTK) GPS ölçü yöntemi ile Koyulhisar heyelanlarının izlenmesi
The geology of Koyulhisar-Sivas and monitoring Koyulhisar landslide by real time kinematics (RTK) GPS measurement method
- Tez No: 457713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET KOÇBULUT, DOÇ. DR. KEMAL ÖZGÜR HASTAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Heyelanların olumsuz etkilerini azaltmak veya ortadan kaldırabilmek için, heyelanların izlenmesi oldukça önemlidir. Sivas ili Koyulhisar ilçe merkezi yerleşim alanları aktif heyelan sahası içerisinde bulunmaktadır. Bu çalışmada ilçe merkezi yerleşim alanını tehdit eden heyelan potansiyelli bölgeler, jeolojik özellikleri bakımdan ve gerçek zamanlı kinematik (Real Time Kinematic (RTK)) GNSS yöntemi ile izlenip gerekli jeolojik incelemeler gerçekleştirilmiştir. İncelemeler sonucu ilçe merkezinin jeolojik özellikleri, saha gözlemleri ve sondaj verileri yardımıyla detaylı olarak haritalanmıştır. Yapılan jeolojik çalışmalar neticesinde, çalışma alanı üzerinde etkin rol alan; Kuzey Anadolu Fay Zonu(KAFZ) ve çalışma alanındaki diğer fayların, yeraltı suyunun, yağış rejiminin, birimlerdeki kırıklı ve çatlaklı yapıların ve çalışma alanının eğiminin fazla olması gibi etkilerin tamamının heyalanlar üzerinde olumsuz etkisi olduğu ve heyelanları tetiklediği gözlemlenmiştir. İlçe merkezinde ki deformasyonlar göz önünde bulundurularak jeodezik ölçme yöntemi olan Gerçek zamanlı kinematik (RTK) ölçümleri için noktalar belirlenmiş ve 10 nokta da 4 periyotluk ölçümler gerçekleştirilmiştir. Bu ölçümlerin değerlendirilmesi sonucu noktalarda anlamlı hız bulunamamıştır. Ortalama olarak RTK yatay hız değerlerinin doğruluğu yaklaşık 12 cm iken, düşeyde 25 cm olduğu gözlenmiştir. RTK ölçüsünden elde edilen hız değerlerinin güvenilir olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Monitoring landslides is quite significant issue to reduce or eliminate the negative effects of landslides. The residential area in the district center of Koyulhisar, Sivas is loceted in an active landslide region. Thus, in this study, the region that has landslide potential and threatens the residential area in district center were monitored in terms of geological charactersitics and with the help of Real Time Kinematic GNSS method and necessary geological investigations were carried out. County concerning of the research is mapped in detail by utilization of field study, drill hole data. As a result of geological studies, it has been observed that The North Anatolian Fault which is active on the study field and the other faults, ground water and precipitacition regime of the study field, cracked and fractured forms in the units and high inclination on the field have negative effects on landslides so that they trigger to occur landslide. Deformations in the county is examined by Real Time Kinematics (RTK) which is one of the geodetic surveying methods. RTK measurements is done in 10 stations with 4 periods. Data taken from RTK measurements is found to be irrelevant after examination of velocity values. RTK horizontal velocity accuracy is found to be 12 cm and vertical velocity accuracy is 25 cm. According to the accuracy values of RTK measurements the velocities of surveyed is determined to be unreliable.