Koyulhisar (Sivas) heyelanının jeolojik özellikleri ve GPS, PS-InSAR yöntemleri ile izlenmesi
Monitoring Koyulhisar (Sivas) landslide by GPS and PS-InSAR methods and its geological features
  1. Tez No: 414370
  2. Yazar: MEHMET DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Heyelanların olumsuz etkilerini azaltmak için ya da ortadan kaldırabilmek için, heyelanların izlenmesi oldukça önemlidir. Çalışma bölgesi olarak seçilen, Sivas ili Koyulhisar ilçe merkezinde 1998 ve 2000 yıllarında iki büyük heyelan meydana gelmiştir. Bölgede halen devam eden bölgesel yüzey deformasyonları olduğu bilinmektedir. Bu yüzden çalışma kapsamında bölgede yüzey deformasyonlarını farklı yöntemlerle belirleyip, bu deformasyonların nedenleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma alanında deformasyonların geliştiği jeolojik birimler detaylı olarak incelenmiş ve yapısal jeolojik özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca bölgeye tesis edilen meteoroloji istasyonu ile bölgedeki sıcaklık, yağış ve toprak nemliliği ölçülmüştür. Hidrojeolojik özelliklerin belirlenmesi için yeraltı su seviyeleri ölçülmüş ve yeraltı sularını besleyen kaynaklar belirlenmiştir. Yapılan bu çalışmalarla birlikte GPS ölçümleri için heyelan sahasına toplamda 51 adet GPS noktası kullanılmıştır. Bu noktalarda 10 periyot 3 gün tekrarlı Hızlı Statik ölçme yöntemine göre birer saatlik ölçüler gerçekleştirilmiş ve GPS noktalarına ait üç boyutlu (kuzey, doğu ve yükseklik) yıllık hız değerleri elde edilmiştir. Ayrıca yine heyelan sahasını kapsayacak şekilde ENVISAT radar uydusuna ait SAR görüntüleri Avrupa Uzay Ajansından temin edilmiş ve StaMPS yazılımı kullanılarak değerlendirilmiştir. Böylelikle heyelan sahasına ait uydu bakış doğrultusundaki deformasyonlar PS-InSAR yöntemi ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
To reduce the negative effects of the landslides, monitoring landslides holds a great importance. Two major landslides occurred in Koyulhisar, study area which is a town of Sivas city in Turkey, in 1998 and 2000 years. It is known that there are still surface deformations existing in the region. For this reason, cause of these surface deformations are determined with different approaches. Geological units of the study area were examined thoroughly in order to define their structural geological features. Furthermore, a meteorological station has been placed in the study area to obtain heat, rain and soil humidity parameters. To define the hydrological features of the area, underground water levels were measured and sources feeding these underground waters were located. In addition, 51 GPS points were used throughout the process. At these GPS points, 1 hour measurements of rapid-static method were 10 periods over 3 days each time and three-dimensional annual velocity values (north, east and up) were obtained. Additionally SAR images of ENVISAT radar satellite were obtained from European Space Agency and were interpreted by StaMPS software. Thus, deformations in line of sight with the satellite at the study area were obtained by PS-InSAR method.