Annelerin sağlık ocaklarının görevleri hakkındaki bilgileri ve beklentileri
  1. Tez No: 11421
  2. Yazar: BEHİCE ERCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
V - b I B î Araştırma annelerin sağlık ocaklarının görevleri hakkındaki bilgileri ve beklentilerinin saptanması amacıyla tanımlayıcı o- Inrak planlanmıştır, Bu amaçla Erzurum ili belediyesi sınırları içerisinde bulunan 5 saflık ocağından Ceylanoğlu Saflık Ocağı basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilmiş ve Ceylanoğlu Sağlık Ocağı bölgesi araştırma kapsamına alınmıştır. Örneklem büyüklüğü 200 anne ile sınırlandırılmıştır. Araştırmacının kendisi tarafından hazırlanan an ket formlarıyla veriler toplanmıştır. Tide edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik Ki-Kare önemlilik testi kullanılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre, sağlık ocakları diğer kurumlarla beraber tonlumun büyük bir kesimi {% 75) tarafından kullanıldığı halde en sıfe başvurulan kurumlar arasındaki oranı (£'13 ) oldukça düşüktür.Yaşın, eğitim düzeyinin, ev halkı sayısı ve sosyal güvence durumunun saflık ocağının kullanımını etkilediği saptanmıştır. Annelerin saflık ocakları ve çalışan nersonelin görevleri hakkındaki bilgilerinin yetersiz olduğu, fo 81.3 ünün sağlık ocaklarında verilen hizmetlerden memnun olduğu belirlenmiştir. Annelerin % 70 inin doğumlarını hastanede yaptığı, yaşın, eğitimin, ev halkı sayısının, sosyal güvencenin, doğum yaptıkları yerlerin seçiminde etkili olduğu görülmüştür. lüv de doğum yapan an nelerin % 46. 7. sinin dokumlarını ara ebesine yaptırdığı,% 43.3Unün evde saflık personeli ile yapmak istediği,?? 66.7 sinin evde doğumlarını ebeye yaptırmak istediği saptanmıştır. Annelerin % 93.3i ebe ve hemşirelerin gebe ve çocuk bakımı na ilave olarak aile planlaması (% 20. 3), sağlık eğitimi hizmeti (% 63.4) istediği, eğitim düzeyi yükseldikçe aile planlaması isteğinin arttığı saptanmıştır. Annelerin % 91.5 i okula giden çocuklarının sağlık kontrolünün yapıldığını, £ 59- u. içilen suların kontrol edilmediğini' ve annelerin çoğunluğu (r/o 56.4) bu hizmeti belediyeden beklediklerini belirtmişlerdir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, uygun önerilerde bulunulmuştur,»- -4T-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Main purpose of this descriptive research is to faid out ma t her s knowledge and expectatious about the functions of health centers, i'or this reason, one health center (Cey-,lanoglu H.C) amonq flive whiok takes placeiin the borders of the municipal of Erzurum province -ha s been selected by the method of random sampling, Sampling is limited with two hundred mothers. A quiestionere is prepared and appied by the researcher. Data collected is evaluated with percenta ges, and with eki-3quare test. According to the results, health ceuters are visited by mothers as frequent as of her health nmstitulions (75 %“). But the retis of using health center among other health ins titutions are family low- (13 %). Pactin that are determinant in visitinp health center are a*je, level of education number of the family members and the state of social assurance”. Of the other hand, of the mothers who delivered their babies at ho-u-se 4-6.7 ',?? \7n.utc(] the" Help of untrained village midwifes; 43.3 % waited to give birt with the help of health peronnel and 66.7 % with the help of midwives. 93. 8 % of the mothers wanted nurses and midwifes to enlighten then in issues such as birth oontröi, mpther and child care, and general knowledge about health. Demand for family planning is increased with the leved of education Suitable suggestions are wade according to teh results.