Ameliyat olacak hastaların hemşirelerden beklentileri
The Expectations of surgical patients from nurses
- Tez No: 11422
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİYE ERDİL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 1990
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Araştırma, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uy gulama Hastanesi Genel Cerrahi kliniklerinde, batın ameliyatı olacak hastaların, kendilerine bakım veren hemşirelerden beklentileri m n neler olduğunun belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi servislerinde batın ameliyatı olacak hastaların %10'u seçile rek 100 hasta Örnekleme alınmıştır. Veri toplamak amacıyla hastaların hemşirelerden beklentilerine ilişkin soruların ve hastayı tanıtıcı bilgilerin yer aldığı soru kağıdı kullanılmıştır. Uygulama 1989 Mayıs Temmuz aylarında günde iki hasta ile görüşülerek tamamlanmıştır. Ve riler yüzdelik sayılar ve ki-kare yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucuna göre, hastaların büyük çoğunluğuna ame liyat öncesi ve sonrası uygulanacak işlemler hakkında bilgi verilme diği belirlenmiştir (%71). Hastaların %95'i ameliyat Öncesi ve son rası uygulanacak işlemler hakkında kendilerine bilgi verilmesini is temekte ve bu bilgiyi doktordan almak istediklerini ifade etmektedir ler (%73)« Ayrıca ameliyat öncesi devrede verilen hemşirelik bakı mının, hastaların hayati belirtilerinin kontrolü ve doktor isteminin uygulanması işlemleriyle sınırlı kaldığı ortaya konmuştur (%93). Hastalar, hemşirelerden beklentilerinin ilgi, güler yüz, hoşgörü ve anlayış olarak belirtmişler. Hastaların %39'u hemşireyi kendilerine yakın bulmakta, korku ve endişelerini hemşireyle rahatlıkla paylasa-- 37 - bildiklerini belirtmektedirler (%44.6). Hastaların %47. 2' si hastane ortamına uyum sağlamada neden olarak çalışan sağlık personelinin il gili ve güler yüzlü davranmalarını göstermişlerdir. Araştırmada bu sonuçlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Research has been planed as descriptively. The aim of this research is to determine the surgical patients expectations from nurses. Hundred patients at surgioal units of Atatürk university Hospital have been taken as subjects. Data was collected using a questionary by inves tigator in May.- Jun. 1989. Data have been evaluated by the percentage and Ki- s qua re test» According to the result of research, it has been determined that most of the patients was not given any knowled about procedures before and or after operation (77%). 95 % of the patients require to be given the knowledge about procedures before and/or after operation and explain that they want doctors to give this knowledge (73 %). Furthermore it has been determined that mursing care given at the prior stage of opera tion was limitted by tha procedures of controling patients vital signs and applying doctor's order (93 %). Patients explained then expectations from nurses such as interest, tolerance and understanding. 39% of the patients find them selves very close to the nurses and share theirs fears and anxieties with them (44.6%). According to the results of research suitable suggestions Were given*